Какви ни се мислите, таков ќе ни биде животот: Оваа приказна е чист доказ!

23 август, 2020
Annotation 2020-08-23 204109

Изреката „ Какви ни се мислите, таков ќе ни биде животот “, ја открива самата суштина на животот

Сè што ни се случува во животот е одраз на она што се крие во нас. Факт е дека во околината, 80 проценти од она што го гледаме е одраз на нашите чувства и сегашното расположение. Ние ги перцепираме работите онака како што сакаме, односно во согласност со тоа како се чувствуваме.

Ана сподели две приказни кои ги докажуваат овие тврдења:

“Се сеќавам на еден ден кога отидов со две пријателки во продавница во соседен град. Едната рече дека цените се високи (што навистина беше точно), додека друга другарка беше убедена дека ќе најде барем нешто на распродажба. Точно така и се случи, таа најде многу производи по промотивни цени и успеа да заштеди многу пари “.

„Честопати одам на разни музички фестивали и сакам да разговарам со интересни и креативни луѓе со кои се среќавам таму. Честопати слушам од нив дека само оние што многу пијат и користат наркотици доаѓаат на овие настани, а не уживаат во музиката и немаат со кого да се дружат. Но, има и такви кои тврдат дека ова се само празни приказни и дека само оние што уживаат во квалитетен звук секогаш доаѓаат на фестивали “.

И во првиот и во вториот пример, постојат различни мислења и тие одговараат на реалноста, но секој од нив ја избрал реалноста во која сака да верува. Ние секогаш имаме избор да ја промениме насоката во која гледаме и начинот на кој ги перцепираме нештата. Позицијата што ја заземаме, исто така, ќе одреди со какви ситуации и луѓе ќе се соочиме.

Каков став односот кон животот ќе заземеме, тој така ќе ни врати, ништо подобро или полошо од тоа. Позитивните мисли се клучот за среќа и успех. Ова правило важи за секој сегмент од животот. Тој кој кука за својата судбина, никогаш нема да доживее нешто убаво во животот. Додека оној кој што забележува само позитивни работи во животот, секогаш ќе има насмевка на лицето.

Како можеме да го промениме нашето гледиште за светот и да се фокусираме само на позитивните работи?

Многу е важно да излезете од рутината на која сте навикнати. Обидете се да промените мали работи. Започнете со шетање, слушајте нова музика, одете на нови места. И секој ден, помислете барем на една убава работа што ви се случила.

Умот се тренира, погледот на светот не може да се промени преку ноќ, потребно е време, но можно е ако сте упорни.

Ако секој ден помислите на една убава работа што ви се случила, тоа ќе стане навика, а на крајот позитивниот став ќе стане вашиот начин на живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris