Кето диетата не се препорачува за секого, особено не за бремени жени!

27 декември, 2020
кето

Диетата Кето е најпопуларна во светот во последните две години, со повремени пости. Тоа е диета заснована на зголемен внес на маснотии, додека јаглехидратите генерално се забранети.

Нејзините приврзаници велат дека тоа е ефикасна алатка за слабеење, но и за справување со симптомите на дијабетес и висок холестерол. Сепак, има и некои несакани ефекти. На пример, консумирање повеќе маснотии подолг временски период може да го зголеми ризикот од развој на камења во бубрезите.

Постојат одредени групи на луѓе кои треба да ја избегнуваат оваа диета со цел да го зачуваат своето здравје.

Бремени жени
Идните мајки мора да бидат претпазливи кога станува збор за исхраната. Со цел фетусот да расте и да се развива, исхраната на бремената жена мора да биде избалансирана и богата со хранливи материи. Кето диетата го ограничува внесувањето на јаглехидрати и растителни влакна, па затоа не е добар избор за бремени жени.

Луѓе со проблеми со варењето на храната
Запекот е еден од најчестите несакани ефекти на диетата со кето. Ако имате какви било проблеми со варењето на храната, како што се синдром на нервозно дебело црево или хроничен запек, оваа форма на диета може да ја влоши состојбата.

Вегетаријанци
Вегетаријанците тешко можат да ја следат кето диетата, а тоа е уште поголем предизвик за веганите. Не дозволува јаглехидрати, зеленчук, цели зрна и овошје не треба да се јадат, а за веганите ваквата храна е примарен извор на хранливи материи.

Оние кои имаат проблеми со бубрезите
Диетата со кето е богата со масти, а за да ги свари организмот, бубрезите треба да работат напорно. Ако страдате од какви било проблеми поврзани со функцијата на бубрезите, притисокот на кето диетата може да биде преголем за тој орган и да ги влоши симптомите.

Луѓе со нарушувања во исхраната
Луѓето кои страдаат од какво било нарушување во исхраната, често имаат промени во расположението и им е тешко да се придржуваат до нивната исхрана. Ако правилата на кето диетата не се почитуваат правилно, позитивните резултати може да отсуствуваат. Дури и ако не припаѓате на која било од горенаведените групи, секогаш консултирајте се со лекар пред да направите каква било диета.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber