Кога доцните потребни Ви се само 5 работи и ќе бидете подготвени за 5 минути!

6 август, 20200
Devojka-se-uspavala

Кој не брза денес?

За некои, доцнењето е „вродено“, додека некои едноставно се растргнати на сите страни.

Животот едноставно не дозволува бавно темпо.

Ако додадете на тоа дека сте го преспале алармот, добивате целосна катастрофа.

Да не почнеме да зборуваме за топлината и подготвувањето.

Сепак, само затоа што немаме многу време не значи дека не можеме да се облечеме брзо и да изгледаме свежо.

Ние ви откриваме неколку основни трикови што ќе Ви послужат во вакви моменти и кога не успеваме да се подготвиме во мир, како што вообичаено правиме.

1. Миењето со ладна вода прави чуда

Бидејќи немаме време за комплицирана шминка, важно е лицето да изгледа свежо и одморено. Миењето со ладна вода ќе помогне со тоа – покрај стимулирање на циркулацијата, го намалува отокот под очите и ги стеснува порите. По миењето со вообичаената течност која вообичаено ја користите, истапкајте го лицето со пешкир за да ја апсорбирате влагата, а потоа лесно „штипнете“ ги образите, челото и брадата со прстите. Ова дополнително ќе ја стимулира циркулацијата и ќе ви даде убав тен. После тоа, не заборавајте да нанесете серум и навлажнувач. Ако го прескокнете овој чекор, ниту една брза шминка нема да изгледа добро на вашето лице, бидејќи нема да биде хидрирана, а хидратацијата е клучна за свеж и зрачен тен, пишува „miss7“.

Совет плус: Никогаш, но никогаш не прескокнувајте навлажнувач. Ќе изгледате подобро ако нанесете само крем за лице и руменило отколку само пудра во прав, без претходно хидрирање на лицето.

2. Мултифункционалните производи ќе го скратат времето за шминка

Кога доцните, заборавете на прашокот затоа што веројатно ќе изгледа лошо ако го нанесете набрзина.

Користете коректор и користете го за да ги покриете само најкритичните делови: темни кругови, црвенило и слични нерегуларности доколку ги имате, а потоа добро истапкајте го за да се соедини со остатокот од лицето. Во вакви ситуации, држете се до паролата „колку поедноставно, толку подобро“ и посегнете по повеќенаменски производи за шминка. Нанесете малку боја на усните и изблендирајте со апликатор, потоа на образите и изблендирајте до крај со прстите.

Бонус совет: Секогаш е добро да имате тонирачка хидратантна крема во бањата, што ќе направите две работи одеднаш – ќе го хидрирате лицето и ќе  ги покриете малите несовршености наместо да нанесувате пудра во прав.

3. Маскара? Да, но онаа за веѓи

Од искуство, знаете со сигурност дека не можете убаво да нанесете маскара кога брзате. Освен тоа, шансите се поголеми дека ќе направите неред на очните капаци набрзина и на тој начин ќе имате „двојна“ работа, а дали треба воопшто да спомнуваме залепени трепки? Значи, ако навистина брзате, подобро да ја прескокнете маскарата за трепки и да ја користите ефективноста на маскарата за веѓите. Тие навистина можат да направат феноменален ефект ако убаво се истакнат. Тие се еден вид „рамка“ на лицето и затоа е подобро да потрошите неколку минути на нив отколку на трепките. За разлика од сенките и моливи и веѓите, маскарата е многу полесна за употреба и ќе Ви даде поприроден изглед, а ќе ви требаат само неколку секунди за да ја примените.

Бонус совет: Доколку нанесете малку бел и „нуд“ молив за очи, на долната линија на окото, ќе постигнете ефект на свеж и буден изглед.

4. Шампонот за суво миење на коса ќе Ве спаси во оваа ситуација

Доцните, што значи дека никако нема да успеете да ја измиете косата или да ја исфенирате или да ја пеглате. Во тој случај, сув шампон дефинитивно ќе ви се најде, па секогаш имајте го при рака. Ако вашата коса е мрсна, сувиот шампон веднаш ќе го освежи и ќе го врати чистиот изглед. Дури и ако е релативно чиста, но не успеете да ја обликувате во хармонична фризура, испрскајте ја со сув шампон и ќе добиете убав волумен кој ќе трае во текот на денот. Поминете со рацете низ вашата коса, растресете лесно – фризурата е завршена. Ако воопшто не сте задоволни од фризурата, врзете ја косата во високо коњско опавче и проблемот е решен. Високиот кок изгледа одлично на секоја жена, а во исто време нема да Ви биде жешко кога ќе излезете на 30 ° С.

Бонус совет: За подобар волумен, префрлете ја косата преку лицето и така ставете сув шампон истовреме поминувајќи со прстите низ косата и темето.

5. Со фармерки и бела маица не можете на погрешите

Фармерките во кои се чувствувате удобно и едноставната бела маица се непогрешлив избор кога брзате и не знаете што да облечете. Ваквата модна комбинација секогаш може да биде резервна опција за Вас кога доцните на работа или состанок, за да не губите време да комбинирате други парчиња облека. Покрај тоа, секогаш можете да ставите јакна или тексас јакна на бела маица и ќе изгледате врв. И, најдобро е што не треба да се мачите со тоа што ќе го облечете, затоа што апсолутно сè оди со таа комбинација. Затоа, секогаш имајте чиста и пеглана маица и фармерки во вашиот плакар што ќе ве спасат во вакви денови.

Бонус совет: Секогаш чувајте ја торбата, мобилниот телефон, клучевите, паричникот и очила за сонце на едно место, така што нема да треба да ги барате во брзање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris