Кои сè необични симптоми можат да бидат знаци на бременост?

27 јуни, 20200
зџцвб

Најчестите рани симптоми на бременост се отсуство на менструација, чести промени во расположението, чувствителни гради, гадење и замор. Бременоста не се нарекува залудно друга состојба. „За време на бременоста, телото се менува под влијание на голема доза на хормони и акумулација на течност во циркулаторниот систем, заради потребите на детето во матката и да го подготви телото за породување“, објаснува гинекологот Петра Подобник Брлешиќ. Кога станува збор за симптоми на бременост, многу мајки кои очекуваат бебе се прашуваат дали има некој необичен симптом што ќе ве натера да мислите дека сте бремени? Д-р Подобник Брлешиќ вели дека некои бремени жени може да доживеат сериозно отекување на рацете со болка во зглобовите, а во тешки случаи може да се појави синдром на карпален тунел (акумулирани преси на течности на нервите на карпалниот тунел) со пецкање во рацете и слабост.

Крварењето од носот е еден од симптомите

Крварењето од носот е еден од невообичаените симптоми што се јавува поради чувствителноста на мукозната мембрана и проширувањето на капиларите во носот. Петра Подобник Брлешиќ коментира дека во поблаги случаи само запира, а во случај на трајно крварење, мора да се изврши назална тампонада, што ја блокира слузницата подолго време и спречува крварење. „Високиот крвен притисок дефинитивно треба да се исклучи како опасна причина за крварење од носот“, предупредува тој.

Обрнете внимание на ‘рчење и кивање

Кивање и сериозно течење на носот се јавува како резултат на хормони и зголемување на течности во организмот со што се зголемува дебелината на носната слузница што лачи секрети. А тука постои и ‘рчењето, за што можеби ве предупредил вашиот партнер. „Може да се помогне со капнување солен раствор и во случај на целосна назална конгестија и симптоматски капки“, вели д-р Подобник Брлешиќ.

Уште неколку можни симптоми

Др. Петра Подобник Брлешиќ забележува дека дури и екстремно силното чувство на глад може да биде знак на бременост. „Гадење е добро познат симптом на рана бременост, а поради зголемената киселост на желудникот, бремените жени честопати доживуваат чувство на екстремен глад што никогаш не го почувствувале во животот“, објаснува таа. Исто така, поради покачени хормони, некои бремени жени може да забележат дека нивната коса испаѓа многу помалку и е повеќе бујна и сјајна, а бремените жени понекогаш доживуваат синдром на немирни нозе и грчеви во листовите што предизвикуваат непријатност, особено во вечерните часови и за време на спиењето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris