Кои се позитивните и негативните страни од присуство на парнерот на породувањето

28 август, 2020
pexels-georgia-maciel-2168820-Large-1140x570

Негативни страни:

1. Болката може да стане поинтензивна

Окситоцинот, познат како љубовен хормон, е потребен за полесно и помалку болно раѓање. Затоа е подобро да ги чувате мажите кои не се подготвени, помалку информирани или се плашат од целиот процес подалеку од просторијата за пораѓање. Нивната вознемиреност може да ја зголеми напнатоста, па дури и може да доведе до ситуација кога нивото на адреналин на мајката се зголемува, а окситоцинот се намалува.

Husband Supports Pregnant Wife During Water Birth Method. This is  Mesmerizing to Watch!

2. Чувство на депресија

Има мажи кои откако ќе бидат сведоци на породување, почнуваат да се чувствуваат немоќни и безнадежни. Ова се случува затоа што тие не можат да помогнат многу, персоналот ги избегнува и се плашат за животот на жената. Овие чувства обично не се изразени, но можат да ги следат долго време. Симптоми на депресија може да вклучуваат зголемување на телесната тежина или губење на тежината, главоболки, замор или дури и потреба да се дистанцирате од пријателите и семејството.

3. Може да го искомплицира вашиот љубовен живот

Постојат некои мажи кои воопшто не беа подготвени за она што ги чекаше во просторијата за породување. Затоа некои парови може да претрпат љубовни промени во нивните животи. Сведочењето на раѓањето може да ги намали чувствата на двојката едни кон други, претворајќи ја нивната врска во пријателска.

What is a doula and how do they help women giving birth?

Позитивна страна:

1. Ќе биде присутна во текот на првите минути од животот на бебето Иако многумина не се привлечени од гледање на некој близок во болка, фактот дека тие биле со неа, а потоа со детето многу брзо се претвора сè во незаборавен момент.

2. Може да помогне при доењето од почеток

Без разлика дали тоа значи дека вашиот партнер може да додаде чаша вода или перница за вас, да го држи новороденчето или можеби дури и да ве масира лесно, неговата помош во првите моменти на доење може да биде вредна.

I Never Loved My Husband More Than When I Was Giving Birth | Mom.com

3. Може да ви обезбеди емоционална и физичка поддршка

Новите татковци треба да бидат од страната на нивниот партнер за време на породувањето бидејќи тоа може да им помогне да се чувствуваат опуштено, па дури и да ги насмеат. Новата мајка ќе биде дремлива и исцрпена, веројатно под лекови, но кога нејзиниот сакан маж е со неа, ќе може да се опушти знаејќи дека детето е во добри раце.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris