Коронавирусот и алкохолот: Едно истражување открило кој барал најмногу утеха во пијалокот за време на пандемијата

7 декември, 2020
61998362-alkohol-sampanjac

Студија спроведена во САД покажа загрижувачки тренд што се појави за време на lockdown-от и многу рестриктивните епидемиолошки мерки. Овој тренд зборува за зголемениот прекумерен алкохолизам кај возрасните дома во овие услови.

Студијата, спроведена на скоро 2.000 лица постари од 18 години во САД, е прва од ваков вид што покажува врска помеѓу тежок алкохолизам и животни стресови предизвикани од пандемијата Ковид-19 и поврзана со епидемиолошки мерки на затворање.

Резултатите од студијата покажуваат голем пораст на потрошувачката на алкохол кај популацијата која припаѓа на таканаречените пијаници, односно оние кои конзумираат пет или повеќе алкохолни пијалоци кај мажи во рок од два часа или четири или повеќе пијалоци кај жени. Меѓу таа популација, се забележува зголемување на прекумерната потрошувачка на алкохол за дури 19 проценти во споредба со секоја недела помината во таканаречената блокада.

Генерално, зголемениот внес на алкохол во овие услови е двојно поголем кај алкохоличарите отколку кај луѓето кои не претеруваат со пиењето, односно односот е 60 проценти наспроти 28 проценти. Проблемот е особено изразен кај оние луѓе кои исто така страдаат од депресија или други болести.

Студијата, спроведена од експерти од Универзитетот во Тексас во Далас, исто така, потенцира дека меѓу испитаниците има и случаи на конзумирање до седум пијалоци за два часа дома под епидемиолошки мерки за lockdown. Дури и фактот дека некои од учесниците живеат со деца само ги ублажија шансите да се опијанат, за 26 проценти.

Научниците бараат интервенција на услугите и развој на стратегии за превенција за луѓето кои се во изолација и кои се изложени на ризик од опасни количини на консумација на алкохол. Инаку, на долг рок, тоа може да има големи последици по здравјето на овие луѓе.

Тие предупредуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се фокусираат на депресивните симптоми како умерен фактор што го поврзува времето поминато во изолација со прекумерната потрошувачка на алкохол.

Податоците користени во студијата се добиени од испитаници од 1982 година и се собрани од средината на март до средината на април 2020 година, односно за време на првиот бран на пандемијата, кога беше затворено огромното мнозинство на земји низ целиот Свет. Испитаниците биле класифицирани во три категории според количината на консумирање алкохол – алкохоличари, повремени потрошувачи на алкохол и оние кои не консумираат алкохол.

Во просек, секој испитаник бил заклучен во дом четири недели, каде што поминал во просек 21 час, а повеќето испитаници (72 проценти од нив) не оделе на работа.

Интересно, иако е забележано зголемување на потрошувачката на алкохол кај оние кои имаат најмногу проблеми со тоа, немаше зголемување на повремени потрошувачи на алкохол.

Исто така, не помалку важно, авторите на студијата нагласуваат дека 70 проценти од испитаниците во категоријата се добростоечки и имаат високи примања, што е само по себе фактор што придонесува за зголемена потрошувачка на алкохол. Затоа, авторите на студијата ја нагласуваат потребата за дополнително истражување на уште поширок примерок од популацијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit