Ковид 19 се ширел низ целиот свет многу пред да избувне во Кина! Луѓето без симптоми се помалку заразни

3 декември, 2020
корона

Според најновите истражувања, вирусот корона бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на вирусот.


Ова е заклучено врз основа на истражување на примероци од 7.389 донатори собрани во девет американски држави во периодот од 13 декември до 17 јануари, од кои вирусот корона е откриен во 106 случаи, пренесува порталот „Национална пошта“.

Примероците беа собрани од американскиот Црвен крст и предадени на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за да се утврди присуството на вирусот.

Се наведува дека ова откритие може повторно да го покрене прашањето за потеклото на вирусот.

Според Волстрит журнал, ова откритие укажува на тоа дека вирусот се ширел низ целиот свет многу пред здравјето и научниците да станат свесни за тоа.

Истражувањето е објавено и во списанието „Клинички инфективни болести“.

Студија: Луѓето без симптоми се помалку заразни

Асимптоматските случаи на коронавирус продолжуваат да бидат енигма за научниците, но универзитетот во Голд Коуст во Австралија, во поширокиот регион Бризбејн, заклучи дека асимптоматските луѓе имаат 42% помали шанси да го пренесат ковид 19.

Според студијата предводена од Оџунгерел Бјамбасурн, истражувач од Универзитетот Бонд во Голд Коуст, луѓето кои имаат корона, но немаат симптоми, имаат значително помала веројатност да ја пренесат инфекцијата на друго лице.

Во мета-анализата, која опфатила 13 студии и 21.708 случаи, пресметано е дека 17 проценти од пациентите немаат никакви симптоми на Ковид-19, додека во некои претходни студии се споменуваше дека бројот може да се искачи до 81 процент, објави сајтот nature.com. .

Истражувачки тим од Швајцарија, се обиде да утврди колку е заразен кај луѓето што живеат во едно домаќинство.

Нивниот заклучок е дека лице без симптоми кое е позитивно на Ковид-19 има една четвртина помалку шанси да ја пренесе короната во споредба со лицето кое покажало симптоми.

“Ако асимптоматските случаи се навистина слабо пренесени од Ковид-19, тогаш тие не се тајни носители на вирусот. Тие не кашлаат, киваат и веројатно не оставаат патогени на различни површини, како што можат и пациентите со симптоми”, рече Бјамбагат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit