КОЖАТА НА ВРАТОТ МОЖЕ ДА СТАНЕ ВАШ НЕПРИЈАТЕЛ! Еве неколку совети како да ја негувате

28 август, 2020
nega-na-lice

Кожата околу вратот е многу потенка, нема наслаги на масно ткиво, па затоа е повеќе склона кон брчки. Ако вратот е постојано свиткан ги продлабочува брчките

Кожата на вратот е нежен регион, кој ако не обрнеме внимание на тоа, може да биде наш голем непријател – може да нè направи постари од тоа што сме.
Промените на кожата на вратот обично се случуваат како резултат на штетните ефекти на УВ зрачењето, а првите промени во однос на физиолошкото стареење се забележуваат по 40-годишна возраст, кога се ослабува тонусот на мускулите и се појавува вишок на кожа, особено ако има промена во тежината. Меѓутоа, ако некое лице интензивно се сонча, било во солариум или на сонце, не користи соодветна УВ заштита и не се грижи доволно за вратот, знаците на стареење во овој регион може да се забележат многу рано. Црвенило, проширени капилари, хиперпигментација се појавуваат на вратот и деколтето, се појавуваат брчки интензивно како резултат на штетните ефекти на сонцето.

Вратот е исто така заштитен доколку носите шешир

zena otkrivenog vrata


Негата на кожата на вратот е исто толку важна како и негата на кожата на лицето. Превенцијата е особено важна кога станува збор за стареење и промени во кожата кои се јавуваат под влијание на УВ зрачење.

Кожата во пределот на вратот е многу потенка, а во овој дел нема доволно наслаги на масно ткиво, па затоа е повеќе склона кон брчки. Друг феномен кој е доста изразен во последниве години – вратот е постојано свиткан поради гледање во мобилни телефони, таблети и компјутери, што доведува до создавање на неестетички свиоци на него и продлабочување на брчките.

Кој е пристапот кон превенција и нега на кожата на вратот? Мораме да ја третираме кожата на вратот и деколтето исто како и лицето. Ако зборуваме за УВ заштита, се користат истите препарати кои се наменети за нега на кожата на лицето, со повисок SPF фактор. Не е пожелно да се применуваат препарати за заштита на кожата на телото на пределот на вратот, бидејќи е поотпорен и помалку склон кон стареење. УВ-заштитата исто така вклучува заштита со помош на капи и шешири.

devojka na telefonu


Препарати за подмладување
Редовната нега со креми со хијалуронска киселина, витамини, колаген, придонесува за нега на кожата и спречување на стареење. Меѓутоа, ако сакаме да ја подмладиме кожата на вратот, можеме да примениме тематски препарати кои најчесто содржат овошни киселини (гликолна, млечна, бадемово, итн.), Ретинол, азелаична киселина. Овие препарати можат да се применат од есен до пролет.

И во текот на целата година, вашиот специјалист за нега на кожата може да направи професионални третмани кои ќе се грижат за кожата на вратот во согласност со временските услови, па може да бидат третмани со хемиски лушпи, но и масажи, специјализирани маски, серуми. За затегнување на кожата на вратот се препорачуваат радиовави, третмани со HiFu, мезопарација, терапија со кислород. Кога зборуваме за примена на уредот на вратот, треба да се нагласи дека областа на тироидната жлезда не се лекува, па затоа е важно да се избере доброобучен специјалист за нега на кожата.


Специјализирани креми може да се нанесат и дома. Овие креми се користат за грижа и затегнување на кожата на вратот и деколтето. Кремите треба да се нанесат на исчистената кожа пред спиење, со лесно движење и триење.

devojka na tretmanu vrata

Со примена на соодветна заштита од сонце, со висок фактор на заштита на широк УВ спектар, соодветна заштита и третман против стареење, овој дел од вашето тело ќе го „следи“ вашето негувано лице долго време!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris