Крцкава грчка пита со сирење и пилешко: Вкусна вечера за целото семејство (рецепт)

30 август, 20200
ффдсфсдгфсд

Состојки:

  • Кора за пита – 500 гр
  • 4 Јајца
  • Пилешко месо – 300 гр
  • Сирење – 150 гр
  • Пиперка
  • Кисело млеко – 1 чаша
  • Путер – 60 г.
  • Свежо млеко – 300 мл

Подготовка:

Изматете 2 јајца, кисело млеко и варено пилешко, ситно исецкано и парчиња пиперка.

Земете две кори, намачкајте ја едната со путер, а потоа ставете ја другата кора над неа. Ставете го филот на втората кора и превртете го во ролна.

Добиените ролни ставете ги во правоаголна лента, за да не се залепат.

Фил: Изматете 2 јајца, 150 гр рендано сирење, 300 мл свежо млеко и сол. Истурете ја оваа смеса преку питата на крајот, и пред печењето.

Пред да ја ставите во рерната, исечете ја питата на парчиња, така што подобро ќе ги апсорбира краевите за да бидат сочни.

Питата се пече во загреана рерна на 150 степени до златно кафеава боја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris