Леброн ги откри тројцата најдобри играчи со кои играл

21 август, 2020
lebron

Ентони Дејвис го предводеше Лос Анџелес Лејкерс во победата од 111:88 над Портланд Трејл Блејзерс во вториот натпревар од првото коло од плеј-офот во НБА лигата. Тековниот резултат во серијата е 1: 1.

Дејвис постигна 31 поен со 11 скокови во 29та минута од играта и стана првиот играч на Лејкерс по Карим Абдул Џабар со повеќе од 30 поени за помалку од 30 минути од плеј-офот.

 Леброн Џesејмс остана со само 10 поени, но на Лејкерс овој пат не му требаше неговата величенствена игра за да победи.

Џејмс го нарекува Дејвис „еднорог“

После натпреварот, Џesејмс го пофали Дејвис, нарекувајќи го „еднорог“, односно кошаркар кој има предиспозиција кон центарот, но може да ја води топката како плејмејкер или да постигне „забоде“ тројка како одличен стрелец. Тој го рангираше меѓу трите најдобри соиграчи со кои играл.

Другите двајца се Двејн Вејд и Кари Ирвинг. Џејмс освои два шампионати во Мајами со Вејд (2012 и 2013 година), додека  Лигата 2016 година ја освои во Кливленд со Ирвинг.

“Дејвис прави работи што некои други мои одлични соиграчи не можат да ги направат. Исто така, Двејн Вејд направи некои работи што Дејвис не може да ги направи, како Кири Ирвинг. Имав луксуз да играм со многу добри играчи. Овие се само тројца од нив.” рече Џејмс по победата над Блејзерс.

Потсетуваме дека Лејкерс влегоа во плеј-офот како најдобар тим на Западот со сооднос победа-загуба од 52-19. Џејмс и Дејвис имаа одлична сезона.

Најдобар тандем во лигата

Леброн во просек имаше 25,3 поени, 10,2 асистенции и 7,8 скокови за МВП, додека Дејвис влезе со 26,1 поен, 9,3 скока, 2,3 блокади и 1,5 украдени топки во изборот за најдобар дефанзивен играч во лигата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris