Легендата за Дедо Мраз: Вака се родила приказната за познатиот дедо во црвен костим кој им носи подароци на децата

17 декември, 2020
207223_shutterstock-318132005_ls

Ликот на добродушниот дедо кој им дава подароци на децата е присутен во приказните и легендите на народите ширум светот.

Името и изгледот на овој дарител се разликуваат од култура до култура, но се верува дека денешниот поим Дедо Мраз се должи на предихристијанските верувања на германските и словенските народи, кои, со крштевање на овие народи, се комбинираат со ликот на христијанскиот Свети Никола.

Може да се каже дека Свети Никола е далечен предок на денешниот Дедо Мраз.

Првите записи на овој светец, епископ и доброчинител со потекло од Мала Азија, датираат од 4 век од нашата ера.

Приказната вели дека во животот тој бил голем добротвор кој го распоредил целото свое богатство и имот на сиромашните, а тој, предводен од чудесен глас, тргнал да шири вера, правда и милост кон луѓето.

Со самиот изглед, тој донел утеха, мир и добра волја меѓу луѓето и колку бил скромен, тој не им давал пари на луѓето во раце, туку ги ставил во џеб за да бидат изненадени кога ќе ги пронајдат.

Тој бил особено наклонет кон децата, а најпозната во животот е приказната за три девојчиња, кои Свети Никола ги спаси од проституција така што им фрлил торба со златни монети преку прозорецот.

Во германската традиција, со векови било вообичаено родителите да оставаат бонбони на своите деца за Денот на Свети Никола, велејќи им дека тоа е подарок од овој светител. Овој обичај постепено се пренесувал на Божиќ, во време се украсува елката.

Во 16 век, реформацијата на Мартин Лутер не ја сменила само христијанската религија, туку и ликот на носителот на подароците.

Имено, бидејќи протестантите не славеле светци, им била потребна нова божиќна традиција, а ликот на Свети Никола постепено се заменувал со „Father Christmas“ – Божи татко, кој станал дел од британскиот фолклор во текот на седумнаесеттиот век.

Во близина на северноамериканскиот регион, западните имигранти со себе ги донеле своите верувања и обичаи преку океанот во „новиот свет“.

Сант Никлаус, Саинт Никлаус, Синтерклас и други варијации на името на Свети Никола на крајот биле споени, а создаден е Дедо Мраз, чие име за прв пат го користел американскиот печат во 1773 година.

За време на овој период, Свети Никола полека се „претворил“ во Дедо Мраз, како што денес го познаваме, иако подоцна биле додадени некои основни реквизити – црвениот костум, крзнената облека, санките, ирвасите и сè што оди со современиот носител на радост и подароци.

Еден од првите уметници што го дефинирал модерниот изглед на Дедо Мраз беше Томас Наст, американски карикатурист од 19 век, чија слика на Дедо Мраз во 1863 година се појавила во неделниот вик на Харперс.

Приказната дека Дедо Мраз живее во Северен пол е исто така дело на Наст, а во тоа време на „најомилениот дедо во светот“ му беше дадена крзнената облека.

Денешната, традиционалната црвена боја на неговиот костум, ја заменила оригиналната жолто-зелена боја во 1868 година кога биле додадени и санките и ирваси.

За разлика од западниот свет, кој го заменил Свети Никола со Дедо Мраз, православните народи меѓу кои и Македонците, продолжиле да го слават овој светител како еден од најголемите светци и целосно одвоени од новогодишните празници.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit