Традиционален посен десерт кој МОРАТЕ да го имате: Баклава, задолжителна на трпезата за Св.Никола!

17 декември, 2020
91706_baklava-profimedia_ls

Предлагаме да подготвите два традиционални десерти за Свети Никола кои можат да траат со денови и да имаат поубав вкус секој ден:

Баклава:

Потребно е:

1 пакување кори за баклава;

500 грама ореви;

малку шеќер;

200 грама суво грозје;

200 грама маргарин;

За шербет:

1 литар вода,

1 кг шеќер;

1 цел лимон.

Подготовка: Измешајте мелени ореви, шеќер и суво грозје. Потоа ставете ја кората од баклавата во плех за печење и посипете ја со мешавина од ореви, шеќер и суво грозје. Потоа ставете друга кора и редете додека не го потрошите целосно материјалот. Потоа исечете ја баклавата на ромбоиди ставете ја да се пече па прелијте ја со врел, стопен шербет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit