Лекарите предупредуваат: Заборавете на стапчињата за чистење доколку сакате да го зачувате слухот

6 август, 20200
danilo-isi-2-1536x1024

Сите сме слушнале безброј пати дека ушите не треба да се чистат со стапчиња, но сепак продолжуваме да го правиме тоа.

Безброј написи во весниците, како и професионални текстови на Интернет, предупредуваат за нивната штетност, но ушната маст не само што не пречи, туку и не изгледа убаво, а кој сака да го исмејуваат затоа што има валкани уши?

Сепак, она што многумина веројатно не го знаат е дека човечките уши се орган што се чисти. За време на џвакање, кивање, кашлање, наслагите од маснотии формирани во ушите, сами се елиминираат.

Сепак, јасно е дека многумина од нас нема да ги прифатат таквите информации толку лесно. Меѓутоа, пред да започнете со чистење на ушите дома, прочитајте ги овие совети од светските лекари и размислете внимателно за тоа што е попаметно да се направи.

Што е церумен

Ушна маст, ушен восок или церумен, е супстанца која создава заштитен слој на кожата на надворешниот аудитивен канал и со тоа ја заштитува и одржува чиста.

Церуменот може да биде и главната причина поради тоа што е блокиран надворешниот аудитивен канал, што може да биде безопасен, но е придружен со симптоми што можат да ве мачат.

Обично постои чувство на глувост кај едното или во двете уши, а симптомите можат да бидат зуење, чешање, пецкање, но и непријатен мирис.

Проблемите можат да се влошат, особено после капење или туширање, бидејќи восочниот восок отекува, односно реагира на контакт со вода.

Акумулацијата на церумен може да доведе до појава на ушни чепови и се јавува како последица на проблеми со ушниот апарат или почесто, со употреба на несоодветни средства за чистење на ушите.

Само експертите знаат како

Да, лекарите секогаш ќе кажат дека стапчиња не треба да се користат, но тие ги користат и самите.

Зошто? Затоа што тие се единствените што знаат правилно да ги користат.

Повеќето луѓе користат стапчиња за да го постигнат спротивното од она што всушност го сакаа. Стапчето е со иста ширина како и ушниот канал, така што само го турка церуменот подлабоко по тапанчето, односно го затнува увото уште повеќе.

Значи, само полесно е да се направи чеп што е тешко да се отстрани подоцна и ова може да го влоши слухот на едното или двете уши.

Шансите за повреда се големи

Оториноларинголозите тврдат дека не само што можеме да користиме стапче за да направиме чеп на церумен, туку и ја оштетуваме кожата на ушниот канал, а може да се развијат и болни инфекции.

Сепак, најлошото од сè што може да ни се случи е повреда на тапанчето и со тоа делумно или целосно губење на слухот.

Ова важи и за сите други предмети за кои сметате дека се добра идеја за отстранување на церумен: шноли, нокти, моливи, клучеви од автомобили и слично.

Паметно со стапчиња

Ако сè уште не сакате да се откажете од стапче, бидете нежни. Употребата не смее да предизвика болка, а стапчето може да го ставите само  1 см најдлабоко.

Ако одите подлабоко, ризикот од повреди на каналот и тапанчето е поголем.

Што не треба да се направи?

Не треба да претерувате со ништо, така што е ист случај и со чистење на ушите. Претерувањето го отстранува заштитниот слој на церумен, што ја иритира кожата на надворешниот слушен канал.

Ова предизвикува чешање и инфекција и доведува до зголемено лачење на маснотиите.

Експертите исто така апелираат да не ги исплакнувате ушите на кој било начин и да не користите раствори за омекнување на восок од ушите, доколку претходно сте правеле операција на средно уво или перфорација на тапанчето.

Ако користите слушно помагало, треба редовно соодветно да го чистите.

Водород како начин на чистење

Ако вашите уши се толку запушени што треба да направите плакнење, можете да пробате вакво нешто дома.

Користејќи пипета, вметнете неколку капки 3% раствор од водород пероксид (водород) и останете во лежечка позиција најмалку 5 минути. Ќе почувствувате карактеристично шушкање во увото, што значи дека се случила реакција и “чепот” почнува да омекнува.

После тоа, избришете го увото со хартија или пешкир. Не користете стапчиња за чистење за време на постапката.

Обично, водородот го надминува проблемот со масни наслаги во ушите. Постапката можете да ја повторите подоцна во текот на денот уште еднаш, но не претерувајте.

Сепак, препорачуваме да не го применувате овој метод на чистење на ушите сами.

Ако имате впечаток дека ушите се затнати, т.е. дека не слушате добро, секогаш е најдобрата опција да се јавите кај Вашиот матичен лекар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi