Лесен рецепт за грчки божиќни колачи кои ќе можат да ги направат и најголемите аматери во кујната

26 декември, 2020
62007086-melomakarona-grcki-keksi


Во Грција празниците не можат да поминат без меломакарон. Ова се меки и сочни божиќни колачиња направени од мед и зачини кои обично се служат со кафе. Тие го добија своето име комбинирајќи два збора – мели (мед) и макарони (благосостојба).


Состојки за бисквит:

500 гр брашно

200 мл сок од портокал

200 мл растително масло

100 гр ситно мелен гриз

90 мл маслиново масло

25 гр шеќер во прав

1/4 лажиче мелено каранфилче

2 лажички цимет

1/8 лажичка морско оревче

1/2 лажичка сода бикарбона

кора од портокал

Состојки на сируп:

400 грама шеќер

250 мл вода

75 грама мед

1-2 стапчиња цимет

1-2 каранфилче

1/2 портокал

За прелив:

Мелени ореви

Погледнете ја постапката на видеото во продолжение:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber