Летото може да биде катастрофално за iPhone, еве што советува Apple

13 август, 2020
61932538-smartphone-pametni-telefon-ljeto-vatra

Иако ова се совети од „Apple“, можеме слободно да ги примениме и на други паметни телефони и електронски уреди. Особено кога температурите се екстремно високи.

Високите температури не се погодни за електронските уреди, а за некои може да бидат фатални. Настрана од фактот дека високата температура може да доведе до побрзо празнење на батеријата на паметниот телефон или лаптоп, или исклучување, но исто така може навистина да ги уништи.

Затоа, од „Apple“ испратија предупредување до своите клиенти кои деновиве се во области каде што температурите се екстремно високи.

Тие посочуваат дека високите температури (35 и повеќе степени Целзиусови) можат да доведат до сериозно оштетување на паметните уреди. Имено, секој уред има оптимален опсег на температура на кој работи најдобро. Колку е поголема (или пониска) температурата, толку е поголема веројатноста дека уредот нема да успее да реагира времено, а самиот уред може да биде оштетен. Затоа „Apple“ ги советува корисниците да не ги користат своите уреди во вакви услови.

Високите температури можат да влијаат на одредени компоненти во внатрешноста на уредот, што може да предизвика уредот да застој, забави или дури и да се исклучи, објаснуваат од „Apple“, додавајќи дека во вакви услови, работниот век на батеријата е скратен.

Затоа, тие советуваат да не ги оставате уредите на директна сончева светлина, во автомобили, на прозорци или во близина на рефлективни површини, бидејќи тоа може да предизвика пораст на температурата во самиот уред.

Тие исто така ги предупредуваат корисниците дека ако уредот е екстремно жежок на допир, тие не треба да го користат уредот сè додека не се олади.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris