ЛУЃЕТО КОИ РАБОТАТ ОД ДОМА ЗАБОЛУВААТ ОД ЕДНА ОД НАЈОПАСНИТЕ БОЛЕСТИ: Овие 6 совети ќе Ви помогнат како на природен начин да се одлободите од маките

14 август, 20200
95519_couple02-stock-thinkstock_ls

Долг престој во домот за време на изолацијата, ограниченото движење и монотоната исхрана, секако водат до дигестивни проблеми.

Пред да отидете на лекар, погледнете неколку докажани народни лекови за овие заболувања. Бидејќи чекањето може само да ја влоши ситуацијата.

Моркови и цвекло

Истурете половина килограм моркови и сурово цвекло во емајлирана шерпа. Истурете врела вода и додадете грст сецкани суви кајсии или суво грозје. Варете кратко, додадете лажичка мед и оставете да отстои неколку часа. Кога е ладно, исцедете и пијте по половина чаша.

Сок од зелка

Ако Ве мачи киселина, исцедете го сокот од свежа зелка. Пијте по половина чаша два пати на ден, сè додека непријатноста не се смири.

Мешавина од билки

Измешајте една лажица мелем од лимон, две лажички сушено нане и два прстофати од беседи. Истурете во тегла и додадете половина литар врела вода и оставете покриено половина час. Процедете, додадете мед и пијте неколку пати на ден.

Кисело млеко и мед

Во поголема тегла измешајте половина литар свежо кисело млеко и половина килограм мед. Смесата чувајте ја во фрижидер и пијте половина чаша секое утро.

Цимет

Препознатлив по својата арома и сладок вкус, циметот го подобрува варењето на храната. За да го забрзате метаболизмот, додадете една лажичка мелен цимет и две лажички мед во чаша топла вода, промешајте добро и пијте наутро половина час пред појадок и навечер пред спиење.

Млака вода и лимон

Сокот од лимон е здрав природен лаксатив. За регулирање на варењето на храната, измешајте 1 лажичка сок од лимон и чаша млака вода. Пијте наутро пред појадок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi