Македонката Милена од Неготино била инспирација на култниот хит на Нови Фосили во поранешна Југославија!!

25 август, 2020
Milena

РАЈКО ДУJМИЌ, фронтменот на „Нови фосили“, почина како резултат на сообраќајна несреќа што ја претрпе минатата среда. Зад него е плодна кариера, а еден од најголемите хитови за кои пишуваше музиката на Рајко Дујмиќ е Милена.

Вистинската Милена, која го инспирираше хитот, беше медицинска сестра од Неготино на Вардар.

“Тоа е ветена песна. Милена е мајка на две деца и приказната е многу лична. Тоа е всушност приказна за сите медицински сестри”, откри Рајко години подоцна.

Во друга прилика, тој откри малку повеќе детали.

“Милена денес е во брак и има две деца. Таа е македонка, од Неготино на Вардар. Се запознавме во Херцег Нови и Бог знае како разговаравме и се догов аравме до три наутро. Потоа ја придружував до собата и пред вратата и кажав – ќе ти завршиш во песна. Таа ми кажа – „Тоа им го велиш на сите“. Јас кажав – ќе видиш. Не отидов во нејзината соба, се свртев и заминав “, рече тој.”

Всушност, таа песна е посветена на медицинските сестри. Тоа е животот на медицинска сестра од покраина која дошла во град и има изнајмена соба. Нејзиниот живот е во смени – дење и ноќе. Таа никогаш нема постојано момче”, додаде тој.

Во една прилика, таа јавно ја коментираше песната.„Се покажа дека е добра песна, која сите сè уште ја слушаат денес и се радувам за тоа“, рече таа во тоа време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris