Oбавезно покријте го огледалото навечер! Осум бизарни народни ВЕРУВАЊА во кои сепак се крие многу ВИСТИНА

25 август, 2020
stolica

Суеверијата се чудо. Некои се толку стари, што би се онесвестиле кога би дознале колку, а ние сè уште ги правиме денес.

Се смееме на некои, а другите ги практикуваме толку несвесно , од едноставна причина дека, се всадени во нас од кога сме биле деца и така останало.

На пример, преминување на другата страна на улицата, пред црна мачка или свртување кога ќе видиме скалило на улица, само да не одиме под нив.

Ова се 8 народни верувања, кои останале до ден-денес и за кои многу народи во Европа потврдуваат дека сè уште има многу вистинити скриени во нив.

Тропање на дрво

Тропањето на дрво била вообичаена практика на античките свештеници да ги повикуваат Драјдите, духовите на дрвјата, за да им помогнат да го отстранат злото или да им ги исполнат желбите. Голем број на народи сè уште го прават тоа, и ден денес.

Користење на лук за да се спречи злото

Лукот е растение кое е силно поврзано со Марс. Марс е планета која ја отфрла лошата среќа, го отстранува злото и предизвикува среќа кога се коцкаме. Тој му дава на лукот аура на заштита, можност да го избрка злото, да ја повика среќата и да ја сруши лошата карма. Не е ни чудо што лукот сè уште често се користи како вид на заштита.

Покривање на огледалото додека спиеме

Оваа практика ја започнале вештерки кои го покриле огледалото додека спиеле, затоа што тие верувале дека огледалото е премин кон другите светови. Некои веруваат дека огледалото може да ја зароби душата. Поради ова, многу луѓе го покриваат огледалото додека спијат, затоа што се плашат од непознатото.

Тргнете се од бројот 13!

Бројот 13 има толку лоша репутација што многу луѓе одбиваат да седат во авион на тоа место или да резервираат хотелска соба со тој број. Ова сè уште суеверие потекнува од верувањето дека бројот 13 го нарушува совршениот биланс на бројот 12.

Фрлањето сол го одведува злото

Вообичаена практика некогаш во минатото, со цел да се спречат лошите духови, била фрлањато на сол. Ова суеверие се заснова на својствата на моќта да се протера злото. Скандинавците и луѓето од Велика Британија сè уште го прават ова денес.

Детелина со четири листа носи среќа

Ова суеверие започнало во Ирска, но се раширило низ целиот свет. Причината за ова е што вештерките користеле детелина со четири лисја како алатка  за повикување не среќа во љубовта и одбивање на лоши работи.

Фрлање монети во фонтаната

Луѓето ширум светот фрлаат монети во реки, езера и фонтани. Оваа традиција започнала во античко време, затоа што луѓето верувале дека духовите на водата, ќе им ги исполнат нивните желби. Затоа, кога фрлате монети, не барајте пари да ја исполни вашата желба, туку духот на водата.

Удар во глуварче за среќа

Не е невообичаено да се види дете како дува во глуварче во кое се надева дека ќе земе честитки и желби некој да ги натера да се оствари. Како и детелината, вештерките користеле и глуварчиња. Тие биле клучни во постапките, во кои, ја менувале среќата и ги исполнувале желбите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris