Меѓу многуте поморски митови и легенди, малку од нив се познати како легендата за Летечкиот Холанѓанец (ВИДЕО)

20 декември, 2020
Screenshot_7_1000x0

Многумина тврдеа дека го виделе бродот-дух на капетанот Хендрик ван дер Декен од неговото потонување во 1641 година. Поради нивната смелост, капетанот Ван дер Декен и неговиот екипаж беа проколнати да пловат по немирното море до Судниот ден.

Капетанот ван дер Декен тргна на ризично патување од Холандија до далечните брегови на Источна Индија, за да купи профитабилна стока како зачини, бои и свила. Тој и неговиот екипаж наидоа на многу препреки, но на крајот сепак стигнаа таму каде што тргнаа. Откако купил голема количина стока и неколку мали поправки на бродот, капетанот тргнал со својот екипаж кон Амстердам.

Додека ги обиколуваа бреговите на Африка, ван дер Декен сметаше дека е добра идеја да се симне со неговиот екипаж во близина на C ртот на добрата надеж во Јужна Африка, сè додека не се смират малку турбулентните води.

Во моментот кога го поминаа Ртот на добра надеж, капетанот ван дер Декен беше замислен. Одеднаш започна страшна бура која се закануваше дека ќе го преврти бродот,а екипажот го молеше капетанот да се врати, но тој одби. Некои тврдат дека капетанот бил луд, а други дека бил пијан, но поради некоја причина им наредил на екипажот да продолжат и покрај силното невреме.

Немоќниот екипаж тогаш решил да ги преземе работите во свои раце и кренал бунт, а капетанот ван дер Декен го убил бунтовничкиот водач и го фрлил неговото тело во морето. Во тој момент, кога телото на бунтовникот ја допрело водата, бродот се свртел кон капетанот, прашувајќи го дали воопшто планира да се качи на пристаништето. Капетанот одговори: „Може ли да бидам вечно проколнат ако имав намера да се качам на пристаништето, да не мрднам до судниот ден“.

Тој го добил следниов одговор: „Поради вашите постапки, ќе бидете осудени да пловите низ океаните со духовите на вашата мртва посада цела вечност, осудувајќи се на смрт секој што ќе го види вашиот брод дух и никогаш нема да стигне до пристаништето или да го знае моментот на мирот.

Капетанот Ван дер Декен, попознат како Летечкиот Холанѓанец, оттогаш пловел со својот прогонуван брод низ целиот Свет. Морнарите тврдат дека тој ги води бродовите во заблуда, да се насукаат на карпа или гребен. Тие велат дека ако погледнете кон силното невреме што доаѓа од the ртот на добра надеж, ќе ги видите капетанот и скелетите на неговиот екипаж, но бидете внимателни: легендата вели дека оној што ќе го види Летечкиот Холанѓанец ќе умре од ужасна смрт.

Легендата за Летечкиот Холанѓанец се здоби со неверојатна популарност благодарение на операта на Вагнер „Летечкиот Холанѓанец“, но причината за нејзината популарност лежи во фактот што многу морнари пријавија дека виделе проколнат брод кога забележале бура на отворено море.

Една од најпознатите средби со бродот-дух е заведена на 11 јули 1881 година во неговиот дневник од идниот крал Georgeорџ V, кој пловел заедно со неговиот брат Алберт Виктор во близина на брегот на Австралија. Тој напиша дека на тој ден, во четири часот по полноќ, видел фантомски брод, осветлен со црвено светло и бил убеден дека станува збор за Летечки Холанѓанец. Тој тврди дека тринаесет лица го виделе истото како него, но дека бродот не бил таму кога се приближиле до местото. Во неговиот дневник се вели и дека морнарот, кој прв пријавил дека го видел Летечкиот Холанѓанец, паднал од највисокиот јарбол на бродот во 10:45 часот наутро и починал.

Научниците денес имаат логично објаснување за овој феномен: бродот на Холанѓанецот не беше ништо друго освен обична фатаморгана, прекршување на светлината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit