Милиќ: Аркан ме донесе да и направам плоча на Цеца, но на Марина Туцаковиќ не и одговараше нашата соработка!

31 октомври, 2020
милиќ

Вукашиновиќ и ги искомпонира и напиша најголемите хитови на Цеца

Во 90-тите години , рокерот Милиќ Вукашиновиќ оствари многу успешна соработка со пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ и тој и направи неколку одлични хитови, кои се пеат дури и денес.

Тој ја познава Цеца од периодот на нејзината рана кариера, кога пееше на еден од најголемите фестивали на Балканот.

Се сеќавам на Цеца кога бев на фестивалот „Илиџа“. Почна да пее на 14-годишна возраст, но ова беше нејзино прво поголемо појавување во јавноста. Пееше исто како и денес. Многу е важно да се користи бојата на гласот со изгледот, а кога тоа ќе се спои, тоа е добитна комбинација, а Цеца ги имаше сите потребни квалитети за да стане голема sвезда – се присети Милиќ.

Тој откри дека за нивната соработка бил заслужен само Аркан, кој го повикал Милиќ да дојде во Белград по војната и платил за неговото сместување.

Дојдов во Белград по војната затоа што покојниот Аркан сакаше да и направам плоча на Цеца. Јас крадев струја, имав мал телевизор и не ми се веруваше кога ја видов Цеца, таа ја пееше „Trazio si sve“, во некои панталони со ленти а јас останав без текст. Аркан преку еден од моите менаџери испрати порака да дојде во Белград. Шест месеци ми плаќаа за сè во хотелот „Југославија“ и тие ми обезбедија сè само за да го направам албумот на Цеца – изјавил Вукашиновиќ.

Навистина заминав затоа што бев без пари. Имаше војна. Се договоривме три месеци, цело време престојував во хотелот „Југославија“, иако не ми се допаѓаше таму. Реков: „Не можам да одам во овој хотел, одам во Унијата.“ Аркан ги обожаваше моите песни со Хенк. Со неа направив револуција во музиката и заработив многу пари. Првите две или три години тие песни што и ги направив беа најслушаните и најпродаваниот албум беше оној што ја имаше таа песна што ја отпеа Цеца „Trazio si sve“. Исто и „Volela sam Volela” Овие беа хитови кои ја превртеа народната музика наопаку “- истакна тој.

Милиќ исто така рече дека соработката со Цеца била прекината поради Марина Туцаковиќ, која, според неговата приказна, со неколку други соработници, влијаела на прекинување на таа успешна соработка.

Нормално дека не и одговараше на Марина Туцаковиќ да соработувам со Цеца. Сепак, Цеца беше обврзана со Марина Туцаковиќ , а потоа се водеше борба затоа што не и одговараше на Марина да соработува со Цеца затоа што јас ги работев и текстот и музиката, а таа ги пишуваше текстовите само на готовата музика. Јас и реков: „Еве ги сите мои песни, ако можете да компонирате подобар текст и да го направите подобар од мојот, тогаш слободно продолжете“. Марина и неколку нејзини соработници влијаеја на мојата соработка со Цеца да не продолжи во деловна смисла – изјави славниот рокер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris