Може ли коронавирусот да се задржи на нашите козметички производи?

11 јуни, 20200
гфдгфдс

Неодамнешно истражување покажа дека жените користат околу 16 производи на ден, што не прави да се прашуваме дали нашата рутина за убавина е подложна на инфекции како и нашите тела?

„Се уште не е познато дали САРС-КоВ-2 (вирусот што предизвикува коронавирус СОВИД-19) може да остане на козметичките производи. На вирусите им е потребна клетка домаќин да се размножуваат, така што тие обично не остануваат надвор од домаќинот со недели, за разлика од бактериите “, откриено е од универзитетот во Колумбија. Иако сè уште не е јасно колку време вирусот на корона останува активен надвор од телото, студиите утврдиле дека активноста се движи од два часа до девет дена, во зависност од површината. Врз основа на тоа, се препорачува да ги дезинфицирате сите пакувања што ги користите редовно.

Најлесно е да имате марамчиња за дезинфекција и редовно да дезинфицирате козметички производи и површини или да ги дезинфицирате еднаш, и секогаш да ги допирате со темелно измиени раце. Дома за време на пандемија на коронарен вирус, се препорачува да се има „дезинфицирана зона“ и „евентуално заразена зона“. Производите кои сè уште не се дезинфицирани, но се изложени на јавноста (читај: користени во јавност – шминка, мелеми за усни, телефони, чевли, облека, кеси и сл.) треба да останат во друга зона до дезинфекцијата, а потоа да се пренесат во „дезинфицираната“ област.

Ова е најбезбеден начин за да се избегне инфекција

Како и да е, во внатрешноста на амбалажата, т.е. (креми, серуми, тоници, течен прав, итн.), вирусот нема да остане подеднакво активен кај сите производи. Детергентите и производите со висока содржина на алкохол, како што се средства за чистење на лицето и тоници, го прават вирусот неактивен. Сепак, бидејќи кремите најчесто се формулираат со помалку или без алкохол, тие теоретски би можеле да бидат подложни. За да го спречите вирусот да влезе, СЕКОГАШ темелно мијте ги рацете пред да користите козметика. Не заборавајте козметички додатоци како што се четки за шминка, сунѓери итн. Тие исто така треба редовно да се дезинфицираат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris