Најдобриот ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ПЛУЌАТА од само 2 состојки! КОРЕНОТ од оваа билка се користи со ВЕКОВИ, а достапен им е на сите!

17 август, 20200
Annotation 2020-08-17 002117

Ги чисти дишните патишта

Оман е лековито растение кое со векови се користи во природната медицина. Оман е лесно достапна билка која расте на ливади, а честопати и покрај патишта. Може да порасне до два метри, а цветовите се жолти и малку потсетуваат на сончоглед.

Лековитиот дел од растението е коренот, кој има пријатен мирис, но вкусот е горчлив. Корен од оман најчесто се користи за правење природни лекови за респираторниот тракт, чистење на белите дробови и третман на кашлица.

Се препорачува за третман на астма и бронхитис. Во случај на сува кашлица, оманот ја разградува слузта и го помага нејзиното протерување. На овој начин ги чисти белите дробови и го олеснува дишењето.

Оманот содржи есенцијални масла (камфор, хеленин), инулин, алантоинска киселина, , сапонини, стероли и пектин.

Есенцијалните масла од оманот се користат за лекување на кашлица при туберкулоза, а искуството покажува дека неговиот корен помага при третман на настинка, грип, пневмонија, бронхитис, астма и плевритис.

Оман може да се користи како тинктура, чај, како есенцијално масло и како комбинација со други медицински природни намирници.

Еден од најпознатите лекови од оман, наменет за здравјето на белите дробови и респираторниот систем, е комбинацијата на мед и ова растение.

Подготовка:

Оманскиот корен исечете го на парчиња, а потоа ставете го во тегла. Неопходно е да се пополни половина од теглата од 750 ml со коренот, а потоа да се додаде мед во другата половина.

Превртувајте ја теглата неколку дена од една страна, а потоа од друга, така што состојките се соединуваат.

По неколку дена, можете да го користите лекот, и се препорачува да го чувате во фрижидер.

Додека медот ги ублажува иритациите во грлото и белите дробови, оманот има антибактериско дејство и успешно ја разложува слузта во белите дробови.

Кога имате проблем со кашлица, а можете и превентивно, земајте една лажица од овој природен лек секој ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi