Наоружете се со тајните за убавината и младоста на јапонските жени и спречете го предвремено стареење на кожата

11 август, 2020
301007_shutterstock-1114596314_ff

Дали знаевте дека оризот се смета за лековита козметичка намирница? Богат е со витамини Б, кои го стимулираат растот на клетките, го забавуваат нивното стареење и го подобруваат снабдувањето со крв на кожата – одличен начин да го направите вашето лице да изгледа сјајно. Користено со многу векови, тоа е особено ценето и вреднувано во рецептите на јапонските убавици.

Наоружете се со тајните на убавината и младоста на јапонските жени и спречете го предвремено стареење на кожата.

За да се одржи кожата во совршена состојба и да се спречи предвремено стареење на кожата, јапонските жени користат маска од ориз. Оваа лековита маска за лице со ориз, млеко и мед ќе ви стане омилена, затоа што по нејзиното користење кожата станува нежна, многу мека, кадифена и светла.

Подготовка:

Земете 2-3 лажици ориз и сварете го на вообичаен начин, сè додека не омекне добро. Течноста, која ќе ја користите подоцна, процедете ја и оставете ја во посебен сад.

Исплакнете го варениот ориз со вода и додадете 1 лажица топло млеко. Промешајте ја смесата додека не се изедначи и додадете 1 лажица мед.

Нанесете ја маската во подебел слој на исчистената кожа на лицето и вратот. По половина час, внимателно извадете ја маската и измијте ја со водата од ориз (ова значи дека оризот го ставате во ладна вода, постепено го загревате и го варите на тој начин).

Покрај горенаведените корисни својства на оризот, водата во која се варел совршено ја хидрира кожата на лицето, содржи антиоксиданти и има апсорбирачки својства на ултравиолетовите зраци. Покрај тоа, таа е во состојба да го врзува бакарот, да го забави формирањето на меланин и со тоа да спречи формирање на пигментни точки.

Водата од оризот можете да ја чувате во фрижидер 4 дена. Користете го наутро и навечер како лосион за лице. Можете да го замрзнете и да го користите како коцка мраз за да го избришете лицето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris