Научници откриле што се случува во телото и мозокот во моменти на застој на срцето

24 декември, 2020
srcani udar foto shutterstock 02_1000x0


За време на срцевиот застој, електричните сигнали што ја возат срцевата пумпа се нарушуваат, срцето престанува да чука и наскоро следи смрт, соопшти АХА. Термините „срцев застој“ и „срцев удар“ често се користат наизменично, но условите не се идентични, според Американското здружение за срце (AHA).

– За време на срцев застој, блокираната артерија спречува крвта да достигне дел од срцето, што може да доведе до умирање на тој дел – иако срцето продолжува да чука – објасни здружението. „Во огромното мнозинство на терминални случаи, лекарите медицински ја дефинираат смртта заснована на моментот кога срцето веќе не чука“, рече д-р Сем Парнија, директор за критична нега и реанимација на медицинското училиште НУУ Лангоне во Њујорк

– Технички, така се добива времето на смртта – сè се базира на моментот кога срцето застанува. Штом тоа се случи, крвта веќе не циркулира до мозокот, што значи дека функцијата на мозокот престанува „скоро веднаш“ – рече лекарот. Човечкиот мозок сè уште работи откако срцето ќе застане, со други зборови, мозокот знае дека сте мртви.

Оние кои преживеале срцев удар и „се вратиле“ по клиничка смрт, честопати сведочат дека знаеле што се случува околу нив, исто така, слушнале кога лекарите го објавиле времето на нивната смрт, односно времето кога срцето престанало да работи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber