Научниците ја откриле најважната активност за подобро помнење!

18 ноември, 2020
dreamstime-m-75643368


Исто како и носталгичните баби и дедовци кои прегледуваат стари албуми со фотографии, нашиот мозок постојано повторува спомени од животот додека спиеме. Нашиот ум не бара само сеќавање на убави времиња. Сите овие активности на мозокот за време на сонувањето служат за зајакнување и зачувување на постојните спомени, истовремено наоѓајќи простор за новите спомени што ги создадовме претходниот ден. Ова се главните откритија на една фасцинантна нова студија објавена само од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего (UCSD), која истражувала нервна активност за време на спиењето. Истражувачкиот тим вели дека ниедна меморија не е вткаена во нашиот ум, секое сеќавање може да се изгуби, а спиењето е кога нашиот ум ги подмладува старите спомени со повторно претставување и создавање места за нови спомени.

– Мозокот е многу зафатен додека спиеме, повторувајќи го она што го научивме во текот на денот. Спиењето помага во реорганизација на сеќавањата и ги презентира на најефикасен начин. Нашите откритија сугерираат дека сеќавањата се динамични, а не статични. Со други зборови, спомените, дури и старите спомени, не се конечни. Спиењето постојано ги ажурира – објаснува главниот автор на студијата, др. Максим Баженов, професор по медицина на UCSD.

„Предвидуваме дека и старите и новите спомени ќе бидат спонтано репродуцирани за време на циклусот на спиење, што спречува заборав и ги зголемува перформансите на сеќавање“, рече тој. Покрај одржувањето на старите спомени, новите сеќавања се „кодираат“ и се консолидираат и за време на спиењето.

– Секојдневно учиме многу нови работи и тие спомени се натпреваруваат со старите спомени. За да ги поставиме сите спомени некаде, потребен ни е сон – вели професорот Баженов.

Close-up of beautiful woman in satin pajamas sleeping peacefully

Така, сонот исто така ги спречува замаглувањето и преклопувањето на нашите нови спомени и научени вештини со постарите искуства. Диференцијацијата на меморијата може да биде дури и поважна од само сеќавањето; обидот да се користи бејзбол техника за играње голф ќе доведе до многу лоши удари. Истражувачите користеле голем број компјутерски модели за да симулираат различни состојби на мозокот (сон, будност). Овие симулации обезбедија увид во она што се случува во умот и меморијата додека поединецот спие.


Меморијата на сите има тенденција да избледне малку како што растат, но тимот на UCSD вели дека нивните откритија може еден ден да доведат до „техники на стимулација“ кои ги зајакнуваат процесите на меморија за време на спиењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit