Не ги плукајте семките од лубеница, можат многу да Ви го подобрат животот

6 август, 20200
rodion-kutsaev-kauUAnrUi4g-unsplash-1140x570

Можеби сте навикнати да ги плукате семки од лубеница, но нивната хранлива вредност може да ве убеди дека треба да ја промените таа практика.

Имено, семето од лубеница има малку калории и е богато со хранливи материи.

1. Тие се нискокалорични

Голем грст семе од лубеница тежи околу 4 грама и содржи околу 23 калории, а малку е познато дека печените семки можат да бидат здрава закуска.

2. Тие се богати со магнезиум

Еден од ретките минерали што се наоѓаат во семето на лубеница е магнезиум. Во оброк од 4 грама, ќе добиете 21мг магнезиум, што е 5 проценти од дневната вредност.

Имено, Националниот институт за здравство (NIH) препорачува возрасните да консумираат 420 мг од овој минерал дневно. Магнезиумот е клучен за многу метаболички функции на организмот и е потребен за одржување на нервните и мускулните функции, како и за заштита на имунолошкиот систем, срцето и коските.

3. Тие содржат железо

Една шака семки од лубеница содржи околу 0,29 мг железо, или околу 1,6 проценти од дневната вредност. Можеби не се чини многу, но NIH препорачува возрасните да консумираат 18мг на ден.

Железото е важна компонента на хемоглобинот – тоа носи кислород низ телото. Исто така, му помага на вашето тело да ги претвори калориите во енергија. Како и да е, семето од лубеница содржи и фитат, што ја намалува апсорпцијата на железо и ја намалува нивната хранлива вредност.

4. Добри масти

Семето од лубеница е исто така е добар извор на моно незаситени и полинезаситени масни киселини. Според American Heart Association, овие масти се корисни во заштитата од срцев удар и мозочен удар и го намалуваат нивото на „лош“ холестерол во крвта.

5. Цинк

Семето од лубеница е исто така добар извор на цинк. Тие даваат околу 26 проценти од дневната вредност во околу 30 грама семе. Цинк е важна хранлива материја, неопходна за имунолошкиот систем. Исто така е неопходно за нормално функционирање на дигестивниот и нервниот систем, растот и поделбата на клетките и за вашите сетила за вкус и мирис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi