Не ставајте го вашиот телефон во ориз кога ќе се навлажни, еве зошто!

12 декември, 2020
пот

Веројатно сте го слушнале митот дека треба да ставите влажен телефон во сув ориз неколку часа, така што ќе извлече вишок влага. Иако е точно дека оризот апсорбира вода, тој не е толку ефикасен кога станува збор за влажен телефон и ќе постигнете подобар ефект со употреба на крпа или хартиена крпа.

Исто така, оризот може да содржи мали честички што можат да влезат во отворите на телефонот и да предизвикаат уште поголеми и непотребни штети.

Ако вашиот телефон се навлажни, ова се чекорите што треба да ги преземете.

pokvašen telefon
  1. Исклучете го вашиот телефон веднаш, бидејќи електричните компоненти нема да се оштетат ако телефонот е исклучен.
  2. Исушете го телефонот со хартиена крпа.
  3. Отстранете ги сите делови што може да се отстранат (батерија, сим картички, мемориски картички и сл.).
  4. Оставете телефонот да се исуши и бришете го одвреме навреме со сува крпа.
  5. Никогаш не ставајте го телефонот на радијатор или користете фен за коса бидејќи тоа може повеќе да го оштети уредот.
  6. Телефонот мора да остане на сув воздух од 24 до 36 часа и само тогаш може повторно да се вклучи.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit