Неговиот татко бил платен убиец, а тој избркан од училише!- Животна приказна на ѕвездата од Холивуд

18 август, 20200
181491_shutterstock-115425379_ls

Еден од најпопуларните актери во светот, Вуди Харелсон (59), е тип на актер кој не сака неговата животна приказна да се шири на таблоидите, но и тоа како има што да се напише. Неговиот живот е полн со бројни скандали и трагични приказни, а ги издвојуваме најинтересните.

Имено, Вуди е познат по бројни допадливи личности на екранот. Тој игра мачо, ужасен или застрашувачки човек на сцената и сè уште останува симпатичен на сите фанови.

Славниот актер е роден на 23 јули 1961 година и е оженет со Лора Луис, со која има три деца. Лора е по потекло од Хаваи, па целото семејство се преселило на островот Мауи на Хаваите и тие избегале од толпата во Холивуд.

Во неговиот живот изобилуваа многу трагедии и скандали, а ние ги издвојуваме оние што привлекоа најмногу внимание на медиумите.

За време на снимањето на филмот во Лондон во 2002 година, Харелсон беше во барот кога му пристапија две непознати жени. Тие го прашаа дали сака да им ја открие неговата дива страна, на што тој одговори „зошто да не“. Друга жена се приклучи на забавата и четворицата отидоа во станот на Вуди, каде што „беа диви“ цела ноќ.

За жал за Вуди, папараците сликаа сè што се случуваше во просторијата и го испратија до таблоидите. Непристојни фотографии од славниот актер го обиколија Светот. За да се влошат работите, сето ова во медиумите го виде неговата тогашна девојка и сегашна сопруга Лора Луис, но парот успеа да ја поправи врската и сега се во среќен брак.

Таткото на Вуди го напуштил семејството кога имал само 7 години, па Вуди бил многу лут.

„Имав многу гнев, многу лутина“, рече тој во интервјуто.

Како многу мал, тој бил избркан од градинка и прво одделение од основно училиште, кога наводно украл паричник од учител, а потоа со голи тупаници ги урнал прозорците околу училиштето.

Неговиот татко, Чарлс Харелсон, беше осуден во 1979 година на две доживотни казни затвор за убиството на судијата Jон Вуд јуниор, а пред тоа беше поврзан со серија убиства. Многумина се убедени дека тој бил поврзан со криминалното подземје и дека работел како платен убиец.

Тој веројатно се поврзал со криминалното подземје во периодот кога ги зголемил  коцкарските долгови, поради што морал брзо да добие големи суми пари,а не му било грижа премногу колку би заработил.

Тој беше одведен зад решетки за убиство на судија, за што еден дилер му плати 250.000 долари. Харелсон го уби во мај 1979 година и тоа беше прво убиство на федералниот судија во Соединетите држави, така што во приказната се вклучи и тогашниот претседател Џими Картер, кој убиството го карактеризира како „напад врз судството“.

Чарлс се обидел да избега од затвор со уште двајца осуденици, но тие биле фатени. Потоа бил пренесен во построг затвор, каде починал од срцев удар во 2007 година на 70-годишна возраст. Сето тоа ќе биде тема на вистинска криминална приказна, која веројатно ќе стане нова документарна серија на Нетфликс, пренесуваат медиумите во САД.

Вуди Харелсон вели дека нема проблем да зборува за неговиот татко, а во 1988 година, во интервју за магазинот „Луѓе“, тој рече дека не учествувал многу во неговото воспитување и дека го посетувал во затвор еднаш годишно.

– Можеби звучи чудно, затоа што зборувам за осуден убиец, но татко ми беше еден од најелоквентните, добро читани и шармантни луѓе што ги познавам. Јас повеќе гледам на него како на некој што би можел да ми биде пријател, отколку како на некој што е мојот татко – рече Вуди Харелсон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi