Нејзиниот оргазам: 6 неверојатни факти кои повеќето луѓе не ги знаат…

1 декември, 2020
dreamstime-m-86608629

Дали знаевте дека жените исто така можат да доживеат „влажни соништа“ или дека околу 95% од жените обично доживуваат оргазам со леснотија само додека мастурбираат? Еве што можеби сè уште не знаете

Оргазмите се задоволство на секој секс. Еве неколку помалку познати научни факти за оргазмите.

На жените не им е потешко да постигнат оргазам

Многу жени го опишуваат оргазмот како нешто мистериозно, недостижно, па дури и ретко и покрај фактот дека околу 95% од жените обично доживуваат оргазам со леснотија додека мастурбираат. Жените почесто се жалат дека не можат да доживеат оргазам отколку мажите. Сепак, биологијата не е проблем тука. Станува збор за културни норми и недостаток на информации

Историски гледано, културите ширум Светот го поврзуваат сексот исклучиво околу машкото задоволство, поради што денес сè уште го поврзуваме зборот „секс“ исклучиво со пенетрација. Ова е и причината зошто имало илјадници студии за машко сексуално задоволство и дисфункција во текот на минатиот век, но многу малку за женско сексуално задоволство и дисфункција.

Учењето за оргазмот ја зголемува веројатноста жените да го доживеат

Најновото истражување објавено во списанието „Sex Education“ ги проучувало жените пред и по предавањата за секс. Половина од нив посетуваа општ курс за човечка сексуалност од антрополошка перспектива, додека другата половина посетуваше курс што конкретно зборуваше за оргазам. Оние кои поминале курс за оргазам подоцна пријавиле дека доживеале подобри оргазми.

Жените доживуваат оргазам дури и во сон

Знаеме дека мажите понекогаш можат да доживеат „влажни соништа“, што значи оргазам во сон. Но, во 1953 година, истражувачот Алфред Кинси открил и дека 37% од жените доживеале оргазам во сон до 45-та година од животот, а неодамнешните истражувања покажуваат дека жените имаат сѐ повеќе сексуални соништа.

Не сите оргазми имаат сексуална природа

Луѓето исто така пријавиле дека доживеале оргазам на некои вообичаени несексуални ситуации и искуства, како што се турбуленции, стимулација на глуждот, доење, слушање на одредени видови музика и многу други невообичаени работи.

Ова значи дека оргазмот не е нужно сексуален настан, но може да се смета за збир на невропсихолошки процеси. Оргазмот може да се смета како варијабилно искусен невропсихолошки процес поврзан со разни форми на стимулација, вклучувајќи сензации, звуци, вкусови, текстури, слики и/или болка.

Скоро половина од мажите не можат да знаат дали жената доживеала оргазам

Неодамнешното истражување испитало 1.600 брачни хетеросексуални парови за нивниот сексуален живот и открило дека 43% од мажите не знаат колку често нивната сопруга доживува оргазам. Односно, тие сметаа дека нивните жени доживуваат оргазам многу почесто отколку што е вистина.

Стимулацијата на грлото на матката исто така може да го стимулира оргазмот

Грлото на матката што ја поврзува матката со вагината исто така може да биде многу чувствителна област. Цервикалниот оргазам може да се постигне кога жената навистина е возбудена. Ова чувство е многу различно од стимулацијата на клиторисот, бидејќи всушност доаѓа од два различни нервни системи, пишува mindbodygreen.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit