Трикови за намалување на калориите во исхраната: Без диета до резултати!

1 декември, 2020
209957_shutterstock-627005531_ls

Често се вели дека губењето тежина се сведува на трошење и трошење калории и нивно согорување повеќе отколку што внесувате. Ако внесете премногу калории, ќе добиете тежина. Но, ако внесете прeмалку калории, вели теоријата, телото ќе се префрли на она што обично се нарекува „режим на глад“, кога телото ќе престане да согорува калории и наместо тоа, сè што ќе јадете ќе го претвори во маснотија за да се подготвите за глад.

Ако сте од оние луѓе кои сакаат да ослабат и да го намалат внесот на калории, постојат едноставни и здрави трикови кои помагаат.

Пијте една чаша вода пред секој оброк

Консумирање на чаша вода пред оброк е еден од најефикасните начини на консумирање калории. Водата го „исполнува“ телото и нема да бидете гладни.

Треба да пиете 11 чаши течност на ден (што вклучува кафе).


Правило 80/20

Правилото е едноставно – 80 проценти од времето јадете здраво, а останатите 20 проценти можете малку да „измамите“. Оваа теорија произлегува од верувањето на некои нутриционисти дека е невозможно да се јаде само здрава храна цело време, затоа слободно додадете малку повеќе сирење или путер на еден од вашите оброци.

Вклучете ги боите во вашата исхрана

Ако јадете повеќе овошје, зеленчук и житарици, и помалку нездрави масти, шеќери и јаглехидрати, лесно ќе го намалите бројот на калории.

Ако ја наполните чинијата со разнобојна, здрава храна, ќе добиете и хранливи калории кои нема да се претворат во несакани килограми.

Не се откажувајте од сите закуски

Една од заблудите е дека добиваме многу калории од закуски. Вистина е дека можеме да добиеме тежина ако грицкаме чипс и слатки, но ако избереме здрави грицки, ќе внесеме многу малку калории. Важно е само да се изберат оние со помал процент на маснотии, шеќер и натриум.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit