Неколку начини на лечење Ковид кои најмногу ветуваат

27 август, 2020
https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_80c10e09-f360-4693-b1eb-244c229ff245

Крвна плазма на оздравени пациенти

Антитела на ковид 19 се наоѓаат во крвната плазма на пациенти кои се бореле со болест која го зафати целиот свет. Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри третманот на пациенти со крвна плазма во САД, тврдејќи дека може да спречи 35% од смртните случаи. И покрај фактот дека крвната плазма се користи во третманот на други болести, повеќето експерти тврдат дека не се добиени доволно докази од истражувањето за тоа колку добро работи и на кои пациенти може да се користи успешно.

Ремдесивир

Лекот се користи во итни случаи во Соединетите држави, Индија и Сингапур и е одобрен за употреба кај лица со сериозни симптоми во Европската унија, Јапонија и Австралија. Тоа е лек кој е скап.

Foto: Depositphotos/rukawajung

Тоцилизумаб

Постојат голем број на антиинфламаторни третмани за кои станува збор, чија ефективност сè уште се тестира. Коронавирусот го напаѓа имунолошкиот систем, што доведува до воспаление. Tocilizumab, антитело што обично се користи за лекување на ревматоиден артритис, им се дава на пациенти со ковид кои можат да го блокираат воспалителниот протеин IL-6.

What Is Remdesivir, the First Drug That Treats Coronavirus? | Discover  Magazine

Таблети за контрола на крвниот притисок

Научниците веруваат дека треба да им се советува на луѓето кои користат лекови за крвен притисок да продолжат да ги користат. Универзитетот во Источна Англија открил дека ризикот од сериозна состојба или смрт од коваид 19 кај лица со висок крвен притисок е значително помал доколку употребуваат инхибитори на ензими кои ги конвертираат ангиотензин или блокатори на рецептор на ангиотензин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris