Неочекувано: Зошто на жените им треба двојно повеќе „акција“ од мажите

18 јуни, 20200
т

Честопати се шпекулира дека мажите треба да водат љубов често, но всушност е точно дека на жените им е потребно тоа двојно повеќе – и за тоа има научни факти.

Како што знаете, при водење љубов, одредени супстанции се лачат во мозокот, поради што се чувствуваме задоволни и убави. И тоа е поврзано со мозокот, причината зошто на жените им треба двојно повеќе „акција“.

Левата страна на мозокот честопати се нарекува машка, и тука се лачи допамин, невротрансмитер кој дава мотивација и чувство на задоволство кога ќе завршиме со некоја обврска или нешто убаво ни се случува.

Затоа имаме тенденција да повторуваме активности за време на кои се чувствуваме убаво и кои го стимулираат лачењето на допамин. Она што е важно да се знае е дека на овој начин можете практично да го зголемите нивото на допамин самостојно.

Од друга страна, серотонинот, хормонот на среќата се лачи во вистинската, „женска“ страна на мозокот, а клучна разлика е во тоа што не постои ништо што можете да направите за да го стимулирате лачењето на овој хормон.

Серотонинот се зголемува надворешно – на пример, кога поради некоја причина добивате позитивна реакција од најблиските, колегите, околината … И друга важна работа е дека нивото на серотонин го зголемува нивото на допамин.

Со други зборови, однесувањето на вашиот партнер може да го подигне нивото на серотонин.

И сега најважно – жените се претежно поактивни на десната страна на мозокот, а мажите имаат 50 проценти повеќе рецептори на серотонин отколку жените!

Тоа значи дека на жените им треба двојно повеќе љубов, внимание и „акција“ за да бидат среќни како мажите!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris