Никогаш полоша година за сексуалниот живот – Но не е доцна да се поправи!

29 декември, 2020
dreamstime-m-114497565


Со целиот стрес и неизвесност, оваа година не беше точно година за интимност. Но, тоа може да се промени ако сте подготвени да промените некои „лоши“ навики и да се ослободите од одредени стресни фактори


Мелиса Петро е 40-годишна писателка која живее во Њујорк со сопругот и двете деца. Според г-ѓа Петро, ​​постојаната родителска грижа на 12-месечно и 3-годишно дете во пандемија била „немилосрдна и исцрпувачка“. Нејзиниот сопруг неодамна спиеше на каучот во дневната соба така што оваа година сексуалното поле е многу лошо.

-Не е дека не го сакам тоа. Има само многу што да се направи освен секс со мојот партнер, кого го сметам за привлечен и со кого теоретски сакам да имам секс. Но, нашиот сексуален живот во моментов изгледа безнадежно – рекла Мелиса.

1.Поместете ја својата перспектива
Партнерската самокритика и расудување се класични начини на сузбивање на сексуалната желба. Повеќе од половина од жените изјавуваат дека стресот, депресијата и вознемиреноста го намалуваат нивниот интерес за секс, како и сексуалната возбуда и можноста за оргазам. Нормално е да се чувствува помала желба за време на криза, како пандемија. Се чувствувате како целиот свет, буквално воздухот што го дишете, претставува потенцијална закана за вас и вашето семејство.


Првиот чекор кон подобрување на вашиот сексуален живот може да биде промена на ставот, а не на однесувањето. Ако имате секс затоа што морате или се чувствувате како да морате, нема да уживате во сексот.

2.Направете план
Мелиса рече дека таа и нејзиниот сопруг се уште имаат време за секс, дури и ако тоа се каже секоја трета недела.

Мажите спонтано сакаат секс, но особено кај жените, тоа е доста редок. Приближно 15 проценти од жените доживуваат спонтана желба, додека повеќето доживуваат реактивна желба – желба за секс кога ќе се случи нешто еротско.


Одличен секс, тоа не се случува само спонтано. Потребна е намера. Не плашете се да го ставите во вашиот календар, ако треба. Затоа што иако не можете да планирате одличен секс, можете, намерно да создадете услови во кои може да се случи магија.

3.Следете ги трендовите и новостите
Додека искуството на мала сексуална желба за време на пандемија може да биде нормално и разбирливо, постојат работи што можете да направите за да ја зголемите желбата во врската. Едно нешто што науката вели дека ја зголемува возбудата е ново искуство.


Ова би можело да биде добро време луѓето отворено да разговараат со својот партнер за нивната врска, како и за нивните лични желби, фантазии, потреби итн. Ако овие разговори се непријатни за вас, ангажирајте терапевт специјализиран за секс.

4.Не се стресирајте
Кога вашиот мозок почувствува закана, вашето тело го активира симпатичкиот нервен систем, кој испраќа хемикалии како адреналин и кортизол за да ви помогне да трчате побрзо или да се борите посилно. Штом заканата исчезне, парасимпатичкиот нервен систем се вклучува, ве вади од режим на борба или лет и го враќа телото во мирна состојба.

Оваа мирна состојба што го активира парасимпатичкиот нервен систем е исто така одговорна за сексуалната возбуда. Со други зборови, вашиот мозок знае дека кога ќе ве „брка лав“, нема да сакате секс.


Кога ќе завршите со долга и напорна работа, кажете му на вашето тело дека стресот е минат, барем до утре. И дури и ако сè уште не се чувствувате доволно безбедни за да ја искусите желбата, сепак можете да го допрете вашиот партнер и да се задоволите.

Лежејќи во мрак гледајќи филм со партнерот, шетајќи се, вежбајќи – сите овие работи имаат свои предности, дури и кога не доведуваат до секс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber