Ноќ на вештерките? Оваа дебата е актуелна секоја година, а ова се 13-те најинтересни митови и легенди за СТРАШНАТА НОЌ!

31 октомври, 2020
1

Ноќта од недела кон понеделник низ целиот свет го одбележува денот што античките Келти го прославиле пред 2.000 години. Тој е втор празник по големина веднаш по Божиќ во Америка, а исто така е многу популарен во Канада, Англија и Ирска.

На тој ден, можете да ја запознаете вештерката, но со голема закана од душите кои се спуштаат на земјата, според верувањата ќе мора да шетате по улица ноќе. Традиционалните костими што го кријат лицето треба да ви помогнат да се скриете од нив.

Одбележувањето на Ноќта на вештерките кај нас од година во година предизвикува полемики во јавноста. Додека некои сакаат да го одбележат овој ден со маскирање во „страшни“ костими, подароци за деца, играчки и слатки, други пак го мразат „празникот увезен од САД“.

Исто како што се и дебатите на 14 февруари – без разлика дали се слави Денот на вљубените или Свети Трифун, така е и сега за овие два празници, кои се слават на 31 октомври. За некои тоа е Свети Лука, а за други тоа е Ноќта на вештерките што се слави ноќта пред Денот на сите светци.

Ноќта на вештерките е дел од западната христијанска традиција, најчестите активности поврзани со овој празник во модерната традиција се забави во костуми, правење светилки од тиква, гледање хорор филмови и други страшни активности.

Овој празник е заснован на келтскиот обичај за славење на празникот Самхеин. Келтите ја славеа Новата година на 1 ноември, а Самхеин го славеа вечерта пред, и се верувало дека тогаш духовите на мртвите ќе се вратат на земјата. Паганските свештеници од Селтик палеле огромни огнови каде луѓето се собирале да палат животни како жртви на келтските богови, а за време на прославата носеле костими, главно направени од животински глави и кожа. Без оглед на празниците што вие ги славите, треба да се почитува изборот и на другите.

13 интересни факти за ужасната ноќ


Самото име Ноќта на вештерките потекнува од 16 век, а приказната за доаѓањето на душите на земјата започна со пристигнувањето на аџијата во англискиот град Плимут. Резбата на тиквата, позната и како Oек О’Лантерн, потекнува од Ирска. Луѓето ја ставаат на прозорците за да ги истераат злите духови на празникот Самхеин, кој започнува по зајдисонцето на 31 октомври и трае до утрото. Таа ноќ се сметаше за најтенката границата помеѓу живиот и духовниот свет. Таа ноќ е многу опасна. Куќите се украсени на Ноќта на вештерките и се дел од американската култура. Првата прослава на Ноќта на вештерките во САД е забележана во Анока, Минесота, во 1921 година. Продажбата на свеќи и тикви на американската економија и донесе приходи од 500 милиони долари.

Првата честитка за Ноќта на вештерките се појави на почетокот на 20 век, а денес, Американците трошат околу 50 милиони долари годишно на честитки. Икони за Ноќта на вештерките се црните мачки, за кои се веруваше дека припаѓаат на семејството на вештерки и ги штитат од негативни влијанија. Дури и милениците не се поштедени од костимите, па дури 10 проценти од сопствениците ги маскираат своите миленици за Ноќта на вештерките. Оваа година Ноќта на вештерките ќе биде поинтересна затоа што ќе блесне полна месечина.

Многу историски настани се случија на Ноќта на вештерките. Во 1922 година, на тој ден, Мусолини стана премиер на Италија, а во 1926 година, Хари Худини почина во Детроит. Постои верување дека ако видите пајак таа вечер, тоа може да биде духот на некој близок. Ако им се верува на легендите, со пророштвото во огледало, жената може да го открие идентитетот на нејзиниот иден сопруг. Иако има многу варијации, типично е да седите пред огледало на полноќ, да јадете јаболко и да ја четкате косата. Силуетата на идниот сопруг треба да се појави во огледалото.

Ноќта на вештерките е единствениот ден кога на децата им е дозволено да бараат т.н. отровни бонбони, токму „Отровните бонбони“ станаа дел од традицијата и родителите често ги плашеа своите деца дека ќе бидат отруени. Фактите покажуваат дека досега на ниту едно дете ништо не му се случило. Според една стара ирска легенда, постоел еден земјоделец Џек, коцкар, кој успеал да го протера ѓаволот на дрво и да го држи таму заробен, издлабувајќи крст на дрвото. Како казна, ѓаволот го проколнал да талка засекогаш ноќе, осветлувајќи го патот со свеќа што сјае од репка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris