Од само три состојки направете си ефикасно средство за дезинфекција на раце

11 јуни, 20200
61852278

Ако деновиве сте биле во продавница и барате течни сапуни или средства за дезинфекција, веројатно сте забележале дека не се лесни за наоѓање. За среќа, квалитетно средство за дезинфекција може да се направи и дома, од само неколку состојки.

Притоа, секако најважната состојка е медицинскиот алкохол. Тој етанол измешан со вода, а за што можно поефикасна дезинфекција, содржината на алкохол мора да биде 70 проценти или повеќе.

Со само уште две состојки, можете да направите свои резерви и со тоа да се грижите за вашето здравје во свои раце, без оглед на состојбата во продавниците.

Потребни состојки потребни за дезинфекција:

2/3 чаша медицински алкохол

1/3 чаша гел од алое вера

5 капки есенцијално масло по ваш избор

Начин на подготовка:

1. Додадете го гелот од алое вера, кој може да се купи во која било аптека, на медицински алкохол, со додавање на вашиот омилен мирис на есенцијално масло.

2. Промешајте додека не добиете компактна смеса, а потоа ставете ја во шишенце со пумпа, за да го направите производот полесен за употреба.

Дополнителен совет: Можете да најдете шишенца со пумпа во аптеките меѓу патувачките материјали.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris