Одеднаш ве отфрла во кревет? 10 скриени причини зошто мажите не сакаат да имаат секс со вас

6 август, 20200
Annotation 2020-08-05 215324

Ниту едно чувство на желба и никаков или ограничен физички контакт навистина можат да и наштетат на врската. Губењето сексуален нагон за маж не значи само проблеми во спалната соба

Физичката привлечност и сексот се заштитни знаци на здрава врска. Но, како сексуалната интимност меѓу партнерите се прилагодува на возраста? Како што стареат мажите, природно е за нив да има малку намален сексуален нагон. Сексуалната желба се намалува околу 45-та година и продолжува да опаѓа со возраста.

Физиолошките компоненти можат да бидат важни, како што се промените поврзани со возраста во протокот на крв и промените на хормоните. Други бариери за сексуалната интимност може да вклучуваат здравствени состојби, неможност за оргазам, недостаток на самодоверба во спалната соба и генерален пад на желбата да се вклучите во сексуални активности, без оглед на вашите чувства кон партнерот.

Можеби сеуште се обидувате да ја задржите возбудата во спалната соба, но можете да почувствувате дека сексуалниот нагон на вашиот сопруг се намалува. За почеток, вие веројатно не сте причина …

Еве ги главните причини зошто вашиот маж можеби го изгубил либидото:

1. Можеби му е тешко да се справи со работата

Кога мажите стануваат страсно вклучени во нивните кариери, нивната сексуална желба може да се намали. Признанијата, парите и егото му даваат возбуда што инаку би ја барал преку сексот. Обидете се да разговарате со вашиот партнер за некои начини како да ги балансира неговата работа и животните одговорности и какви граници можете да поставите за работата да не биде во спалната соба.

Rad za računalom

2. Тој би можел да има пониско ниво на тестостерон

Дали знаевте дека тестостеронот е еден од најчесто пропишаните хормонални лекови во САД? Нивото на тестостерон се намалува со возраст од 0,4 до 2 проценти годишно по 30-та година. Покрај ниското либидо, симптомите на низок тестостерон може да вклучуваат намалена енергија, ниско расположение, замор, губење на мускулна маса, па дури и еректилна дисфункција. Ниското ниво на тестостерон има негативно влијание врз сексуалниот живот. За среќа, оваа состојба може да се третира со терапија за замена на хормони, управување со стресот и советување.

3. Можеби доживува машка менопауза

Терминот „менопауза кај мажите“, медицински наречен „андропауза“, го опишува намалувањето на нивото на тестостерон поврзан со возраста кај мажите. Но, не грижете се – не е толку ненадејно или интензивно како физичките промени со кои понекогаш можат да се соочат жените. Причината може да биде едноставно биолошка, а не психолошка. Разговарајте со него за неговите сексуални чувства и потреби.

4. Би можел да гледа порнографија заради сексуално задоволство

Распространетоста на порнографијата е природна последица на можноста за пренесување и прегледување на нецензурирани содржини на Интернет во денешниот сè по дигитализиран свет. За мажите кои гледаат повеќе порно, се верува дека имаат значително пониско ниво на задоволство од своите партнерки, во однос на интимноста и романтичната приврзаност. Кога порнографијата станува зависност, човекот се потпира на тоа дека може да биде стимулиран наместо да се потпира на својот партнер.

5. Можеби ќе биде вознемирен заради слабиот сексуален нагон

Предвремената ејакулација и одложената ејакулација можат да бидат вообичаени проблеми кај мажите со еректилна дисфункција и тоа дефинитивно може да влијае на неговата самодоверба. Еректилната дисфункција, предвремената ејакулација и одложената ејакулација можат да имаат различни причини, но нивните вообичаени фактори – фрустрацијата, грижата и чувството на несоодветност кај мажот можат сексуално да ги затворат нештата меѓу вас.

6. Може да има и здравствени проблеми

Губењето сексуален нагон за мажот не значи само проблеми во спалната соба. Неговото слабо либидо би можело да биде поврзано со здравствени проблеми. Пенисот може да се смета за барометар на целокупното здравје на мажите, и ако има проблеми во оваа област, тоа би можело да биде симптом на големи здравствени проблеми како што се дијабетес, рак на простата или срцеви заболувања. Иако губењето на сексуалниот нагон не значи дека тој има здравствени проблеми.

7. Можеби има прекумерна тежина

Да, можно е дека тежината би ја намалила желбата на партнерот за интимност. Дебелината и недостатокот на физичка активност доведуваат до зголемување на сексуалната дисфункција кај 43% од жените и 31% од мажите. Дијабетесот и дебелината ја намалуваат сексуалната активност. Високата телесна маса и лошата слика на телото ја уништуваат интимноста. Вежбањето ги зголемува ендорфините и може да ги натера луѓето да се чувствуваат подобро, како и да јадат здрава храна. Оние кои јадат тешка, мрсна или премногу слатка храна може да се чувствуваат уморни и тромаво, а не секси.

8. Можеби е под стрес

Дали преоптоварувањето со работата или финансиската несигурност навистина може да се меша со либидото? Оние кои се под голем стрес, честопати го губат сексуалниот нагон. Јасно е дека не можете да го отстраните изворот на неговиот стрес, но можете да го охрабрите да направи едноставни промени што ќе го подобрат неговото здравје и либидото.

9. Можеби премногу мастурбира

Со други зборови, вашиот партнер би можел премногу да мастурбира, наместо тоа задоволство да го споделува со вас. Тој не сака да зборува за секс, така што буквално ги презема работите во свои раце. Како резултат, мажите можат да мастурбираат на порно или свои фантазии, бидејќи тоа е брзо и ефикасно.

Може повеќе ужива во своето време. Ако мажот поминува многу време мастурбирајќи, тој може да се навикне на повисоко, поинтензивно ниво на сексуална стимулација што е посилно отколку што може да се добие од вагината. Ова може да му отежне да ужива во сексот на крајот. Разговарајте за начини на кои и двајцата можете да ги промените работите.

10. Тој не прима доволно физичка наклоност од вас

Додека оваа точка е повеќе фокусирана на вас, тоа е една од најлесните работи што можете да ги промените за да го подобрите вашиот сексуален живот. Неговата незаинтересираност за сексот може да биде затоа што не му покажувате доволно секојдневна наклонетост. Ниту едно чувство на желба и никаков или ограничен физички контакт навистина можат да и наштетат на врската. Обидете се со спонтана прегратка или бакнеж, што би можело да има големи промени во вашиот сексуален живот, пишува Woman’s day.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris