Осаменост во брак-Многу страдаат од тоа, но тоа е нешто што може да се поправи!

5 јуни, 20200
par

 Досега, психолозите главно се фокусираа на динамиката на бракот да ја објаснат осаменоста на постарите брачни парови. Од оваа гледна точка, предложени се две можни објаснувања. Прво, можно е вообичаените околности на бракот да доведат до осаменост. Иако осаменоста потекнува од недостаток на социјална интеракција, може да се однесува и на луѓето што ги саботираат сите социјални средби што ги имаат.Студијата на Универзитетот во Монткер анализирала над 1.400 хетеросексуални брачни двојки на возраст меѓу 50 и 80 години кои останале во брак во текот на целиот осумгодишен период на студијата, пишува “Психологија”. И двајцата партнери одговорија на долготрајното истражување во три наврати, еднаш во 2006 година, повторно во 2010 година и последен пат во 2014 година.

Едниот е осамен, а другиот не …

Прашањата што им беа поставени се однесуваа на поддршката и разбирањето на сопружниците, како и за тоа колку се чувствувале блиски со нив. Податоците покажале дека потребни се само неколку значајни врски во животот за човек да се чувствува среќен, но интересно е што, нивото на осаменост меѓу сопрузите и сопругите не биле цврсто поврзани. Имено, истражувачите откриле дека едниот партнер може да се чувствува исклучително осамен, додека другиот не.Покрај тоа, тие откриле дека пријателството е поважно од семејните односи во намалувањето на осаменоста.Испитаниците кои имаат заедничка мрежа на социјални контакти со сопругата, т.е. заеднички пријатели, имаат заеднички собири со семејството и слично, се покажаа како најмалку осамени.

Да се ​​биде сам во двајца е потешко отколку да се биде целосно сам

Ако сме целосно сами, можеби ќе запознаеме некого. Ако сме двајца, треба да видиме дали можеме да промениме нешто. Ако не можеме, тогаш е време за радикални промени.Првата работа што треба да се стори е да се истакне сериозноста на проблемот – тоа е да се извести другата страна дека не станува збор за привремена здодевност или незадоволство, туку недостаток на блискост и желба за промена. Ако другата страна е подготвена да го разгледа тоа, тогаш има можност за промена – преку заеднички разговори, планирање активности , вечера, дружење, оставајќи го мобилниот телефон настрана, како и зголемување на физичката интимност – прегратки, бакнежи и други нежности кои имаат лековито дејство врз осаменоста.

Бидете внимателни со очекувањата

Честопати од желба да разговараме, почнуваме да ги истураме нашите желби, очекувања, аспирации кон другата личност… Другата личност тогаш може да добие впечаток дека е негова вина што нешто не се остварило, па почнува да се брани. И, таквата добра идеја се претвора во аргумент.Обидете се да бидете тактични. Запомнете, ако сакате да развиете интимност, не прашувајте се што ми недостасува во бракот, туку што можам да направам за мојот партнер. Она што сакате другите да го сторат за вас, правете го вие за другите.Ако не забележите никаков напредок низ сето тоа, и чувствувате само подлабока осаменост, време е да размислите да ја прекинете врската што ве прави несреќни и ја да барате среќата во себе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris