Откријте како да изберете најдобар тренинг според формата на вашето тело

15 јуни, 20200
вцвв

Можеби стекнавте вишок килограми за време на изолацијата и сега е важно за вас што побргу да се вратите во форма и да заблескате на плажа. Свесни сте дека е важно да се обрне внимание на диетата, но и да се зголеми физичката активност.

Според фитнес-експерт Џена Ригби, ќе ја постигнете вашата цел побрзо ако изберете тип на вежба што е најефикасна за формата на вашето тело. На овој начин, всушност ќе ги таргетирате областите на кои е најважно да се фокусирате.

„Нашите тела се со различни големини и форми и важно е да разбереме што ни одговара. Имајте на ум дека целта на вежбањето е да согорите маснотии и да градите мускули. Вежбите ќе влијаат на изгледот на вашето тело, но можно е неговата форма да не се промени “, објасни таа, откривајќи какви видови вежби препорачува во зависност од формата на вашето тело.

Банана

Оваа форма се карактеризира со приближно исти димензии на градите, половината и колковите. Жените со ваква форма на телото сакаат облини што тие природно ги немаат.

„Ако имате форма на банана и сакате поистакнат задник, направете клекнувања. Вежби како што се кревање тегови исто така ќе помогнат “, советува Џена.

Круша

Ова е најчестата форма на женското тело. Рамената и градите се потесни од колковите.

„За жените со ваков облик на тело, важно е да се фокусираат на повеќе делови од телото, така што обуката за ХИИТ е најефикасна“, вели обучувачот.

јаболко

Оваа форма на телото се карактеризира со половината поширока од рамената и колковите. Многу е важно да се фокусираме на држење на телото.

„Обидете се да ги зајакнете градите и грбот за да го подобрите држењето на телото. Мојата омилена вежба се склекови “, додава Jена.

Песочен часовник

Ким Кардашијан Вест може да се пофали со оваа форма на тело и мажите, наводно, го сметаат за најатрактивен. Сепак, има жени кои би сакале да ги стопат колковите, а кардиото ќе биде најкорисно.

„Најбрзиот начин да согорите маснотии е кардио тренинг, а потоа да преминете на кружен тренинг, кросфит или танцување“, истакнува Џена.

Форма на дијамант

Ако колковите ви се пошироки од рамената и имате тесна биста, вие припаѓате на оваа група. Исто така, жените со ваква форма на телото може да имаат посилни нозе.

За подобра дефиниција, Џеена советува да работите на нозете. Пример трчање и одење по угорница. Можете исто така да изберете HIIT или велосипедизам.

Атлетска форма

Вие сте природно мускулести, но немате облини? Рамената и колковите се со иста ширина, а половината не е истакната? Вие припаѓате на атлетски типови на кои Џена советува тренинг со тежина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris