Ова е најчестата новогодишна одлука на секоја жена: Еве како да ослабете без ризик по здравјето

31 декември, 2020
macaron-24622471920-460x0

Нутриционистите велат дека едно нешто е клучно

Нова година – нови одлуки! Секој 31 декември се колнеме дека од утре ќе држиме диета и ќе изгледаме совршено за неколку месеци. Но, ретко кој го постигнува тоа, затоа што или ја губи мотивацијата или ги крева рацете доколку резултатите не се брзо видливи. Лијан Вард од Бризбејн е една од водечките нутриционисти во Австралија, а нејзините диети и програми за вежбање ги следат илјадници луѓе ширум светот. Лијан е позната по тоа што не ветува во резултати што ќе дојдат „преку ноќ“ и инсистира на синергија на здрава исхрана и редовно вежбање.

  • Ако сте незадоволни од вашата фигура, првото нешто за што треба да размислите е да направите детален и прилагоден план до кој ќе се придржувате уште на 1 јануари – вели нутриционистот.
  • Заборавете на сè што некогаш сте чуле за ограничување на одредена храна и започнете да размислувате за здрав начин на живот на долг рок. Нема смисла да се започне нешто на 1 јануари ако не се гледате себеси како го правите тоа за една година.

Конзистентноста е клучна и ако е премногу ограничувачка, таа нема да трае

Според неа, постојат неколку правила што можете да ги испробате уште во првиот ден од 2021 година: јадете повеќе зеленчук, балансирајте го секој оброк со јаглехидрати и намалете ја преработената храна.

Држете се до интегрална храна или минимално обработенa, секогаш кога е можно, и пробајте „сув јануар“, бидејќи губењето маснотии и пиењето алкохол не одат заедно. Можете исто така да направите „измама за викенд“ како концепт и наместо тоа да вклучите по еден третман на ден или да се почастите на секои неколку дена за да бидете мотивирани и да останете на вистинскиот пат – советува Лиан

Предлог за мени

Нејзиниот предлог за дневни оброци изгледа прилично едноставен и, што е подеднакво важен, и задоволувачки.

Појадок: Две јајца, парче леб од цели зрна, намаз од авокадо, две чаши зеленчук на пареа (печурки, домати, бело цвекло, брокула), лажица салса и малку црн пипер, чили или лук.

Ужина: Шолја кафе и овошје

Ручек: салата од туна. Комбинирајте конзерва туна, 150 грама печен компир, печена тиква, печурки и тиквички, а потоа додадете спанаќ и малку фета и оцет балсамико

Попладневна закуска: 25 грама ореви и ред чоколадо за готвење

Вечера: Тофу (ако постите или сте вегетаријанец) или пилешко (не повеќе од 150 грама), половина чаша варен интегрален ориз и многу зеленчук на пареа. Можете да додадете соја или лук.

Пијте: Два литра вода на ден, 2-3 чаши незасладено кафе, билен чај секој ден со малку млеко, ако навистина не можете да се откажете од млекото.

Пешачете, пешачете, пешачете

Покрај оваа диета, Лиан открива и колку често вежба – прави четири вежби за сила и еден тренинг со висок интензитет. Покрај тоа, во деновите кога вежба прави 5000 чекори, и во деновите кога не оди во теретана прави 10 000 чекори.

Пешачењето прави чуда за слабеењето – тврди Лиан.

Значи, дали сте подготвени да ги промените вашите навики и да бидете фит од следната година? Ако е така, ние ги држиме палците горе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber