Ова истражување ја потресе Европа! Што се случува со децата?! Научниците се во шок…

20 јуни, 20200
tin

Во 21 век, по децении на образование, младите Европејци продолжуваат да се однесуваат ризично во сексот.

Студијата на Светската здравствена организација ги загрижи европските лекари, бидејќи покажа дека малолетните лица во Европа сè уште се однесуваат ризично во сексот. Поточно, утврдено е дека секој четврти тинејџер што има секс го прави тоа без заштита!

Во истражувањето, во кое биле вклучени адолесценти, резултатите покажале дека меѓу 15-годишниците, 24 проценти од момчињата и 13 проценти од девојчињата изјавиле дека веќе имаат сексуални односи.

– “Факт е дека сè повеќе момчиња и девојчиња ширум Европа се жалат на ментални проблеми: депресија, анксиозност или раздразливост и сите податоци што ги добивме се причина за загриженост за сите нас.”- рече директорот на СЗО за европскиот Hans Kluge по повод објавувањето на студијата.

Лекарите беа особено загрижени за податоците за исхраната. Имено, истражувањето потврди дека голем дел од малолетните лица не ги следат советите за здрава исхрана и дека две од три адолесценти не јадат квалитетна храна.

Секое друго дете, односно 48% од нив, признале дека не јадат овошје или зеленчук секој ден, но затоа јадат се повеќе слатки и пијат засладени пијалоци.

Здравјето на адолесценти е редовно истражувано од 1982 година, на секои четири години во 50 земји во Европа и Северна Америка. Малолетните лица сочинуваат 42 проценти од популацијата на планетата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris