Ова мора да го знае секоја жена: Што кажува бојата на вагиналниот секрет

23 август, 2020
226513_shutterstock-226820359_ls

Секретот на вагината е нормална течност излачува од жлездите на вагиналната слузница и грлото на матката и има важна функција во одржувањето на хигиената на гениталните органи на секоја жена.

Секрецијата е показател дека вагината се чисти и ја одржува рамнотежата на pH или рамнотежата на добри и лоши бактерии.

Бидејќи секретите што се состојат од вода, слуз на грлото на матката, отфрлени епителни клетки, бактериска флора, електролити и други хемикалии имаат важна цел, овој феномен не треба да нè загрижува.

Како изгледа нормалниот секрет?

Обично варира во боја и конзистентност и е поврзана со менструалниот циклус. Дебели и бели секрети може да се појават на почетокот и крајот на секој циклус, што не е причина за загриженост.

Исто така, постои период од неколку суви денови кога телото произведува многу малку цервикална слуз.

Кога една јајниците ќе започнат да се подготвуваат за овулацијата, нивото на естроген се крева, а можна е појава на цервикална слуз, која ќе биде видлива на долната облека.

Тоа е бело или жолтеникаво лачење кое може да биде лепливо. Колку е поблиску до овулацијата, толку е повисоко нивото на естрогенот, а со тоа секрецијата станува потранспарентна и растеглива, а конзистентноста наликува на белки од јајца.

Причината е да се дозволи сперматозоидите полесно да патуваат низ вагината до матката. По овулацијата, ако жената забремени, нивото на естрогенот паѓа и секретот станува подебел и побелен повторно, проследен со период на „суви денови“.

Жолта до зеленикава секреција

Оваа боја означува дека вашето тело се бори против инфекција, а причината може да биде сексуално пренослива инфекција како што е гонореја, кламидија или трихомонијаза.

Бактериска вагиноза може да биде предизвикана и кога бројот на „лоши бактерии“ го надминува бројот на добри. Зеленкаста секреција обично е придружена со непријатен мирис и тоа е доволна причина да се консултирате со гинеколог.

Секреција од бела до сива боја

Не само што необичната боја на секретот не мора да биде знак дека нешто не е добро. Дури и секретите од бело до сиво може да бидат знак на сексуално преносливи инфекции.

Затоа, веднаш штом забележите дека вашата секреција остана пообилна од вообичаеното, па дури и ако значително не ја промени бојата, не би било лошо да посетите гинеколог.

Секреција на лик на сирење

Ако вашиот секрет наликува на меко сирење и е придружено со чешање и пецкање, веројатно имате габична инфекција.

Овој проблем можете да го решите со лекови. Меѓутоа, ако не се повлече, можно е да укажува на посериозен проблем и тогаш најдобро е да посетите гинеколог.

Крвава секреција

Розова, црвена или кафеава секреција што се јавува во периодот кога немате менструално крварење, е доволна причина за посета на гинеколог.

Може да укаже на промени во грлото на матката и во многу ретки случаи карцином на грлото на матката.

Но, секое отстапување од ова, особено ако е долготрајно, може да укаже на нарушено вагинално здравје, а со тоа и предупредување дека мора да посетите гинеколог.

escort - Korsan taksiEskişehir Odunpazarı Escort Işıltı