Ова се најдобрите совети за добро завршен шопинг- Дали веќе сте ги слушнале?

21 август, 2020
shutterstock-525001696

Одење на шопинг или купување е секојдневна активност што некои повеќе, а некои помалку сакаат да ја прават. Во секој случај, решивме дополнително да ги инспирираме shopaholics и да ги охрабриме сите други да дадат неколку трикови за повеќе пријатно искуство. Погледнете какви совети читателите ги споделија со нас.

1. Купете ако не Ви излегува од вашата глава

Колку пати се фативте како да се прашувате дали навистина ви се потребни тие потпетици, нов телевизор или нешто друго? При купувањето, цените често се одлучувачки фактор, но како што вели нашиот соговорник, понекогаш треба да се наградуваме. Ако нешто не излегува од вашата глава, можеби треба да го купите.

– Советот што го добив одамна од една пријателка беше дека ако видам „парче“ и не ми излегува од главата, не вреди да размислувам дали ми треба или не. Јас работам многу стресно и напорно, па зошто да не се почестам од време на време – вели Марија (24).

2. „Избегајте“ на купување сами

Кога одиме на поголем шопинг, дополнителен пар на раце може да биде корисен, но со помалите набавки често жалиме за одлуката да се вклучи уште еден пар. А, шопингот во никој случај не треба да предизвика стрес, напротив. Некои истражувања покажаа дека само купувањето го намалува нивото на стрес и го подобрува расположението, особено по напорната работна недела.

– Сакам да одам на шопинг сам затоа што не зависам од никого. Не мора да одам во продавници што не сакам, а убедувањето на една пријателка дека таа не изгледа дебела во облеката може да биде исцрпувачка. Купувањето треба да биде анти-стресна терапија за секого, а не да ги задоволува туѓите желби. Не е себично понекогаш да одвојувате време за себе – истакнува Ивана (30).

3. Не мора секогаш да ги следите трендовите

Трендовите се таму за да не инспирираат, но зошто треба слепо да ги следиме? Во морето на веќе видените комбинации време е да го пронајдете вашиот автентичен стил со кој никој нема да може да се натпреварува. Се разбира, тајната е удобноста, но и во пронаоѓањето на кројот што најдобро одговара на вашата линија.

– Советот што го добив беше да купам она што го сакам, а не тоа што го носат другите. Ако не можам да одлучам, јас веројатно или не ми треба, или тоа е само каприз. Толку пати се откажав од купување глупости и ги одбрав само најдобрите парчиња. И покрај тоа, да знаете која големина или крој одговара на вашето тело е голем плус. Не двоумете се да експериментирате – вели Бруно (34).

4. Дознајте што велат другите за производот

Клиентите денес се повеќе свесни од кога и да било, па пред да го купат прават многу истражувања за производот што го купуваат. Според Лена (28), таа добила еден совет кој вреди злато, па примероците козметика, чевли и додатоци ги проверува на неколку места.

– Мојот најдобар совет е секогаш да гледате во долните полици во продавниците затоа што обично имаат производи со пониски цени. И ако купам козметика, чанти, чевли и слични модни додатоци, го барам мислењето на другите жени во групите на Фејсбук ’специјализирани’ за шопинг, па ако повеќето велат дека е одлично – купувам! – објаснува Лена (28).

5. Преговарањето не е само за пазарот

И на крај, обидете се да заштедите каде и да одите. Како што вели нашиот последен соговорник, многу продавници имаат најразлични придобивки за клиентите, од кои дефинитивно вреди да се искористат. Не двоумете се да прашате затоа што на тој начин можете да заштедите по некоја куна во џебот.

– Секогаш преговарајте, а јас не мислам само на пазарот. Трговците на мало во продавниците имаат одреден процент каде можат да го задоволат клиентот доколку станува збор за поголема набавка или нешто поскапо. Понекогаш се случува акцијата да е на готовина или со картичка. Затоа, не се срами да прашаш – кој и да праша не лута и поминува поевтино – заклучува Марко (45).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris