Оваа година слават 34 години заеднички живот: Љубовната приказна на Опра Винфри и нејзиниот Стедман (ФОТО)

23 август, 2020
226157_profimedia0167846338_ls

Светски познатата и обожавана презентерка донесе одлука да се врати на малите екрани со емисија за расизмот, и таа најде поддршка, како и во сè што досега направи, во својот избраник, автор и основач на непрофитни организации, за кои таа тврди дека е единствениот човек кој никогаш не ја прашал за ништо или некогаш сакал да ја промени.

Славата и богатството, проценето на 2,9 милијарди долари, презентерката, филмски продуцент и актерка Опра Винфри (66) ги стекна благодарение на телевизиското шоу со нејзиното име во насловот. Повеќе од 30 години, таа е водител и прави интервјуа за светски познати личности и со тоа самата стана многу популарна и влијателна.

Во програмата во живо, актерите, музичарите, политичарите и спортистите ги открија нивните најинтимни тајни, а во неколку наврати таа лично сподели детали од минатото со публиката. Во таа прилика дознавме дека е родена во државата Мисисипи, дека детството го поминала во сиромаштија, дека останала бремена на 14-годишна возраст, но и дека по смртта на нејзиниот двомесечен син Ханаан, решила никогаш повеќе да не раѓа.

Нејзиниот емотивен живот не остана во тајност. Таа се заљуби во Греам Стедман (69), професор, писател, бизнисмен и основач на непрофитната организација „Спортисти против дрога“, во 1986 година, и иако таа на почетокот на врската сфати дека тој е нејзина сродна душа и таа го даде своето срце многу подоцна. Како што тврдеше, таа се плашела да му се предаде целосно, затоа што пред него имала само грди искуства со мажи.

  • Во мојата прва сериозна врска, станав зависник од крек и кокаин, а потоа поминав четири години со личност без која верував дека сум безвредна. Колку повеќе тој ме одбиваше, толку повеќе го сакав. Се чувствував мизерно и беспомошно. Не сакајќи вакво нешто да ми се случи повторно, јас станав емотивно затворена, така што шест години не му дозволив на Греам да остави четка за заби – рече Опра и откри дека причината за нејзиното однесување се крие во тоа што како девојче, мажите физички и психички ја повредувале. Имено, како деветгодишна возраст, сексуално ја злоставувал чичко и.
  • Се сеќавам на тоа, додека крвта сè уште ми ги капеше по нозете, тој ме однесе на сладолед. Ниту еден од членовите на семејството не ми веруваше дека тоа се случило. Се обвинував себеси долго време, и само на 36-годишна возраст, во разговор со жена, која исто така била злоупотребена, заклучив дека воопшто не е моја вина – рече Винфри искрено.

Единствениот маж кој никогаш не ја прашал за ништо или не сакал да ја смени е Стедман, за што и му се заблагодари кога ја доби наградата „Еми“ за нејзиното животно дело во 1998 година.

  • Штеди ја душата, ти благодарам што станав со тебе сè што сум и што ќе бидам. Ти си најпрекрасниот човек – водителката му кажа на својот избран, кој потоа шегувајќи призна дека не е секогаш лесно да се живее со Опра.
  • На почетокот, за мене беше фасцинантно што сум во друштво на личност која секојдневно го менува животот на луѓето на подобро, додека во исто време е многу умешна во кујната и го носи на работа само она што таа лично го готви. Подоцна, се обидов да бидам ветер во нејзиниот грб, но верувајте ми, не беше секогаш лесно да се справите со нејзината сила и успех – бил духовит бизнисменот, кој важи за храбар човек со интегритет во деловните кругови.

Оние што имале можност да работат со него го опишуваат како вреден, лојален човек, кој лесно се прилагодува на различни ситуации и е неуморен во својата работа и идеи.

Тој е основач на неколку консултантски и маркетинг компании и автор на 11 книги за самопомош. Стидман е исто така одличен предавач, а на предавањата кои се претежно мотивациони по природа, тој сака да потенцира дека успеа и покрај бројните предрасуди и предизвици со кои морал да се справи.

Имено, покрај него, неговите родители имаа уште пет деца, од кои две имаат посебни потреби, поради што бил принуден порано да порасне и да се грижи за нив.

  • Мислам дека сржта е во лидерството. Пред да ја преземете улогата на лидер, мора да научите како да се водите себеси – рече писателот, кој годинава слави 34 години врска со својата омилена водителка. Тој ѝ предложил брак во нивниот дом во Индијана во 1992 година, а Опра го опиша тој симпатичен момент во едно од нејзините емисии.
  • Тој ми рече: „Сакам да се омажиш за мене. Мислам дека е навистина време за тоа “. На што одговорив дека е навистина одлична идеја. Сепак, со текот на времето, сфативме дека животот во вонбрачна заедница совршено ни одговара. После тоа, свадбата ја спомнавме само уште еднаш. На прашањето што би се случило ако се венчаат, Стедман одговорил дека најверојатно нема да бидеме повеќе заедно, затоа што бракот бара да се промениме. Неговото толкување за тоа што значи сопруг и каква сопруга треба да бидам е доста традиционално. Немаше начин како да се вклопам во тоа.
  • Имено, досега тој никогаш не ме прашал каде се ручекот, вечерата или пегланата кошула, додека во брак тоа би се земало здраво за готово. Причината поради која оваа врска е сè уште успешна лежи во фактот дека јас и Стедмен ја дефиниравме врската на свој начин, секој за себе.
  • Ништо во нашата врска не е традиционално. Јас не сум една од оние кои се венчаат – рече Винфри, која во меѓувреме донесе уште една многу важна одлука – никогаш повеќе да не има дете.

Бидејќи има ќерка, Венди, од првиот брак со водителот на вести Робин Робинсон, Греам се согласи, а Опра никогаш не се каеше за нејзината одлука.

  • Не сакав да имам деца заради исклучително лошата врска што ја имав со моите родители. Мајка ми прво ме остави на нега на баба ми, а потоа ме испрати кај татко ми, кој не можеше да прифати дека сум бремена. Тој рече дека повеќе би ме видел како лебдам мртва во реката отколку да донесам дете неженета во куќата. Кога син ми почина, имав впечаток дека животот ми даде втора шанса. Подоцна сфатив дека доколку тој би преживеал, нешто во мојот живот би претрпело. Веројатно тој.
  • Тој ќе ме мразише и на крајот ќе зборуваше за мене во една од емисиите слични на онаа што порано ја водев – рече во моментот една од најбогатите и највлијателни Афроамериканци, која откако се повлече од малите екрани основаше ТВ мрежа, продуцентска компанија и со тоа и имотот , која ќе оди во добротворни цели по нејзината смрт, драстично се зголеми. Се шпекулира дека таа неодамна купила имот и дека за тоа дала повеќе од седум милиони долари, но и дека наскоро ќе се врати на малите екрани со емисија за расизам.

За време на годините поминати под заедничкиот покрив, Опра и Греам се обидоа да се разделат само во посебни прилики и ако тоа го бараа деловните обврски. Корона вирусот, сепак, го смени тоа. Со оглед на тоа што Винфри неодамна имала пневмонија и дека Стедмен бил во контакт со голем број на луѓе, тие се согласија дека за време на периодот на изолација, тој ќе остане во гостинскат куќа некое време. Опра се пошегува дека ќе биде тешко да го врати во својот креветот после ова.

escort - Korsan taksi