Овие билки ќе ви помогнат за блескав тен и здрава коса

21 август, 20200
dreamstime-xl-155649724

Верувале или не, растенијата играат голема улога не само во подобрување на вашето расположение, тие ве одржуваат ментално среќни, туку и ја прават вашата кожа здрава.

1. Мудрец

Се вели дека мудрецот е антиоксиданс, кој може да ви помогне со предвремено стареење и да помогне во борбата против слободните радикали, да го отстраните вишокот на масло од вашата кожа, да спречите појава на акни и слично. Исто така, може да помогне во обновата на клетките, бидејќи е богат со витамин А и калциум. Добијте неколку семе од растението и одгледувајте го дома во вашата градина. Може да го користите и за нега на коса со вриење на листовите и користење на таа вода како средство за плакнење кога ќе се олади.

Čaj od mente – ljekovita svojstva i priprema | Čajevi - Kreni zdravo!


2. Лисја од нане

Не само што ќе ви биде корисно кога готвите, туку и за нега на кожата. Нане е најдобриот борец против мозолчиња, бидејќи е богат со салицилна киселина, која помага во регулирање на вишокот на масло на лицето. Се верува дека сокот од нане го смирува чешањето. Можете исто така да користите лисја од нане за нежни нозе. Ако имате суви или испукани стапала, само вриејте ги листовите и кога водата ќе се олади, натопете ги нозете во неа.

Алое вера едно од најлековитите растенија | Gostivarpress.mk

3. Алое вера

Само внимателно отсечете го листот и истресете го гелот. Користете го директно како средство за чистење на кожата или како маска за коса. Секогаш кога ќе донесете растение дома, проверете дали добива доволно сончева светлина затоа што треба многу

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi