Побегна од САД поради тужба за силување и никогаш не се врати, сега го загуби и спорот со филмската Академија

26 август, 2020
роман

Филмскиот режисер Роман Полански, кој беше избркан од Соединетите американски академии за филмска уметност и наука под обвинение за нелегално сексуални односи со 13-годишник, изгуби тужба против институцијата во вторникот, јавија медиумите во Лос Анџелес.

Академијата го избрка Оскар Полански (87) во мај 2018 година, под обвинение за сексуален напад, датира од 1977 година.

Директорот на „Кинатоун“ и „Бебето на Розмари“ во тврдењето тврдеше дека Академијата, најпозната по доделувањето на Оскари, не ги почитувала прописите кога го избркале од членство без предупредување и објаснување според новите правила на однесување што поминал по стотици обвинувања на сексуална злоупотреба во индустријата за забава.

Судискиот судија во Лос Анџелес, Мери Х. Стробел, напиша во одлуката во вторникот дека на Полански „му беше дадена можност да ги претстави Академијата доказите што тој смета дека се релевантни“. Полански избега од Соединетите држави во 1978 година, откако беше обвинет за силување 13-годишно девојче и никогаш не се вратил.

Неколку други жени го обвинија за сексуална злоупотреба во последните години и тој ги отфрли сите обвиненија. Американското судство продолжува да го гони под обвинение за силување малолетничка во 1977. И покрај ова, француско-полскиот режисер Полански освои Оскар во 2003 година за филмот „Пијанист“.

escort - Korsan taksi