Постои решение: 10 причини зошто жените ќе одбијат секс!

30 септември, 2020
секс
 1. Таа е преморена
  Со работа и грижа за домаќинството и децата, жените едноставно можат да бидат презаситени за секс. Покрај тоа, во домаќинства каде што жената работи поголем дел од работата, може да се појави незадоволство.

Како да се реши проблемот:

Бидете сигурни дека вашата жена има слободно време само за себе. Покрај тоа, осигурете се дека истото го правите и дома, а тоа вклучува грижа за одговорности, деца и сл. Доколку вашиот партнер види дека се обидувате и чувствувате дека има помалку обврски, можно е повторно да има повеќе енергија и желба. за секс. И не правете го тоа само еднаш, поради секс, тоа е вид на врска што треба постојано да ја одржувате, пишува MindBodyGreen.

 1. Сексот не ви е подеднакво важен
  Исто така е можно вие и вашата сопруга едноставно да имате различни потреби кога станува збор за секс. Многу луѓе имаат различно либидо и можеби вашиот партнер дури и не знае колку ви е важен сексот и колку често сакате да го имате.

Како да се реши проблемот:

Најдобар лек за ваква ситуација е да имате искрен разговор за тоа што значи сексот за секој од вас. Потоа, обидете се да најдете компромис со кој би можеле и двајцата да бидете задоволни. Ако не можете сами да започнете таков разговор, побарајте стручна помош.

 1. Таа се чувствува под притисок
  Ако вашата партнерка е свесна дека почесто сакате секс, веројатно била притискана да „има секс“, што е најголемиот убиец на либидото. Покрај тоа, сексот во овој случај веројатно ќе стане само правење, што ќе ја направи ситуацијата уште полоша, бидејќи сексот, дури и кога ќе се случи, е лош.

Како да се реши проблемот:

Треба да се ослободите од стресот од сексот во три чекори: намалете ги очекувањата, комуницирајте ефикасно и испробајте различни физички стимули, кои не се нужно сексуални, како што се масажи и слично.

 1. Не го сака сексот што го имате
  Дури и во среќен брак, жената ќе се откаже од сексот ако тоа не и донесе задоволство.

Како да се реши проблемот:

Научете нови начини да ја задоволите жената и да и помогнете да постигне оргазам. Исто така, помага ако ја проширите дефиницијата за секс и имате искуства што не се исклучително продорен секс.

 1. Не се чувствува емотивно поврзано
  Не е потребна емоционална врска за секого за секс, но во долгите врски, ова може да биде една од главните причини зошто жената одбива секс.

Како да се реши проблемот:

Ослободете време за емоционално повторно поврзување. Почнете повторно да излегувате, зборувајте за чувствата, стравовите, надежите, започнете заеднички проект … Сето ова може да ви помогне повторно да се ’откриете’.

 1. Постојат и други проблеми во врската
  Ако постои расправија или напнатост во врската подолго време, поради работа, деца или обврски, многу е веројатно дека тензиите ќе се прелеат во вашиот сексуален живот.

Како да се реши проблемот:

Едноставно е, решете ги оние проблеми што долго време ги одложувате да ги решите. Разговарајте за да дознаете што и пречи неа и вас и како можете да ја поправите ситуацијата.

 1. Мајчинството се меша со нејзината сексуалност
  Понекогаш, кога жената станува мајка, таа може да престане да се гледа себеси како сексуално суштество и едноставно да ја преземе улогата на мајка, која е силно асексуална во нашето општество. Мажите кои почнуваат да ја гледаат својата партнерка поинаку по породувањето можат да паднат во слична стапица, а потоа таа веќе не се чувствува пожелно.

Како да се реши проблемот:

Бидете сигурни дека вашата сопруга знае дека сте секси како порано, туширајте ја со комплименти и бакнежи, но немојте да ја поврзувате со секс. Направете го тоа само за да се чувствува добро. Може да и помогне повторно да ја открие својата сексуалност.

 1. Таа е несигурна во врска со својот изглед
  Ова е една од главните женски грижи што ја имаат во сексот. Ситуацијата може да се влошува со возраста, додека брчките природно се формираат, сè потешко е да се намали телесната тежина и слично. Ако жената одеднаш го изгубила интересот за секс, лесно е можно да не е задоволна од тоа како изгледа.

Како да се реши проблемот:

Како да го сакате своето тело е лично патување кое секој мора да го доживее самостојно, а единственото нешто што партнерот може да го стори е туширање жена со комплименти. И искрен разговор може да помогне, но тоа е проблем што таа сè уште треба сама да го реши.

 1. Либидото се намали поради менопаузата
  Менопаузата може да ја намали сексуалната функција на жената и целокупната желба за секс. Сексот тогаш може да стане поболен и потешко е да се постигне оргазам, што би спречило некој да игра под чаршафите.

Како да се реши проблемот:

Употребата на лубриканти многу помага при сувост на вагината и болка, а ако вклучите играчки и повеќе стимулација на клиторисот, сексот сепак ќе биде пријатен за вашиот партнер. Доколку е потребно, можете исто така да побарате совет од лекар.

 1. Либидото се намали поради болест
  Многу здравствени состојби влијаат на либидото и можно е жената да одбие секс затоа што е болна. Но, ако имате помалку секс, немојте прво да мислите дека вашиот партнер има рак, емоционалните причини се многу поверојатни.

Како да се реши проблемот:

Ако сте ги поминале сите ставки на оваа листа и заклучиле дека нема никакви проблеми меѓу вас и дека вашата врска е одлична, можеби е сепак време да одите на лекар. Ако сепак се испостави дека е болест, тогаш не инсистирајте на секс и почитувајте ја нејзината состојба.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris