Прашања на кои не сте ги знаеле одговорите

12 јули, 20200
pop-riddles-lede1-1582912693

Постојат голем број на работи кои едноставно ги прафаќаме во животот, но кога некој би не запрашал зошто е тоа така нема да го знеме одоговорот. Еве неколку такви прашања и одговори:

Зошто шишињата на Кока Кола на дното се испапчени а другите шишиња не ?

Тие испапчувања го прават шишето поцврсто бидејќи кај газираните сокови важно е шишето да може да го издржи притисокот од гасовите во сокот. А исто така поради тоа што овие пијалоци се пијат ладни и поради ладното течноста го зголемува својот волумен и шишето може да пукне.

Која е вистинската боја на огледалото?

Во огледалото го гледаме одразот на се она што ќе го поставиме пред него, а со тоа и бојата на предметите, но сеак дали има боја и која е таа? Научницитевелат дека тоа е микс на сите бои па според тоа се вели дека огледалото има бела боја.

Зашто лепилото не се залепува за внатрешноста на пакувањето?

Поголемиот број на лепила содржат вода во себе и таа е причината поради која внатре не се лепи. Кога ќе дојде во контакт лепилото со воздухот тогаш всушност станува лепило. Кога ке ја стиснете амбалажата водата во допис во воздухот испарува и останува само лепилото.

Зошто венчаниците се бели?

Во 19 век жените се венчале во фустани кои потоа можеле да ги носат и во други прилики. Фантазијата за венчавка во бел фустан и идеа на холивудските филмови, но тогач само богатите луѓе можеле да си дозволат бела венчаница. Дури во 50-тите години на минатиот век со појавата на ефтини материјали и средната класа можела да си дозволи венчавка во бело. На пример и денес се практикуваат толку белите венчаници но тоа е според културата и традицијата, на пример во Кина и Индија венчаниците се во црвена боја, која ги симболизира среќата и успехот.

Кои се боите на линиите на зебрата

Долго време се мислело дека зебрата е бело животно со црни линии, но се покачало дека е баш спротивното. Зебрите во мајчините утроби се црни и дури подоцна ги добиваат белите линии.

Зошто ни се потата рацете кога сме нервозни

Тоа е поради стресот односни ни се подига нивото на адреналин во телото и со тоа срцето почнува побрзо да ни чука. Основната функција на потта е да ни ја контролира телесната температура, а дланките и стапалата имаа голема концентрација на потни жлезди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris