Пресметајте го ризикот од заразување со корона вирус!

26 декември, 2020
корона

Научниците сè уште учат за епидемиологијата и патологијата на вирусот САРС-КоВ-2 и се обидуваат да откријат што влијае на ризикот од заразување со овој нов коронавирус.

Д-р Меган Рани, во соработка со колегата Браун Елизабет Голдберг, развија MyCOVIDRisk, едноставна веб-апликација заснована на прашалник што им овозможува на корисниците да пресметаат ризик од инфекција со коронавирус врз основа на планираната активност во одредено место или ситуација.

Индивидуални истражувачки тимови пристапиле кон проценка на ризикот од различни агли. Една од алатките за проценка на ризикот е Алатката за планирање на проценка на ризик на настани COVID-19 развиена од научници од технолошкиот институт Џорџија во Атланта Веб-страницата ја проценува веројатноста дека некое лице ќе се сретне со заразено лице на собир, врз основа на големината на групата и локацијата на настанот.

Математика го разви калкулаторот 19 и Ме, кој се потпира на демографски и здравствени податоци, како и на однесувањето на корисникот, како што се миење раце и употреба на маски за да се утврди релативниот ризик од изложеност, инфекција и сериозноста на болеста. Истражувачки тим од Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор создаде КОВИД-19 Калкулатор за ризик од смртност, кој проценува на релативниот ризик од смрт на лице заразено со коронавирус врз основа на местото на живеење, постојните медицински состојби и општата здравствена состојба.

MyCOVIDRisk презема поситуационен пристап, проценувајќи ги ризиците поврзани со специфични работни места или рекреативни активности. Проценката се заснова на местото и времетраењето на собирот и бројот на луѓе кои носат или не носат маски. Ова им овозможува на корисниците полесно да донесат одлука за тоа дали ќе присуствуваат на настан, бидејќи тоа покажува колкав е ризикот од инфекција за време на некоја активност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber