Пробајте ги техниките на древните грци за брзо паметење

11 август, 2020
dfdf

Истражувачите од универзитетот „Радбуд“ во Холандија започнаа со прегледување на мозоците на луѓето со исклучителна меморија користејќи структурни скенирања на МРИ. На нивно изненадување, скенетите покажаа дека физичката структура на мозокот не се разликува. Наместо тоа, тие забележале огромни разлики во моделите на поврзаност на мозокот. Особено, имаше подмножество од 25 врски кои се чинеа силно диференцирани во областа на стандардната меморија. Сите „шампиони во меморијата“ рекоа дека имаат стратегии за тренинзи на менемоники за да ги изострат своите мемориски способности. Ова е причината зошто истражувачите се прашуваа: Дали секој ум може да ги развие овие исклучително остри модели на поврзаност за време на тренингот и со тоа да ги стекне вештините на „натчовечка“ меморија?

Brain Can Recover Short-Term Memory | TheTechNews

Истражувачите ги обучувале субјектите половина час секој ден во период од 40 дена. Пред тренинг, поединците можеа да се сетат на просек од 26 до 30 зборови. По него, се сетиле на точно 65 збора. Потоа, тие изведоа последователно скенирање на МНР за да утврдат дали тие 25 врски се промениле на кој било начин. Најважните откритија беа големите врски помеѓу две области на мозокот: медијалниот префронтален кортекс и десниот дорзолатерален префронтален кортекс. Овие региони се поврзани со поврзување на нови знаења со постојното знаење, односно стратешко учење.

Workings of working memory revealed

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris