Психопат или социопат? Научете да ги разликувате во четири точки!

25 декември, 2020
психо

Ако сфати дека мислите дека сте дебели, ќе ви каже дека го обожава вашето тело. Ако мисли дека сте срамежливи, ќе се смее на секоја ваша лошо кажана шега. Тоа е фаза што трае неколку месеци, по што тој ќе започне да ги изоставува пофалбите.

Фазата „љубовно бомбардирање“ најверојатно ќе биде проследена со фаза на тишина, или чести исчезнувања, а потоа фаза на намалување на вашата вредност. Покрај тоа, тој ќе се обиде да ве убеди дека сте роднински духови, дека тој сака сè што сакате и дека имате исти интереси. Ќе го имитира вашето однесување затоа што нема вистински идентитет.

Обрнете внимание на неговите болести и повреди затоа што психопатите сакаат сожалување. Појавата е нешто почеста кај мажите, а високиот профилер на ФБИ, Мери Елен О’Тул, проценува дека еден од сто мажи е сигурно психопат.

Психопатите и социопати имаат некои слични карактеристики, а понекогаш е многу тешко да се направи разлика. Во секој случај, најдобриот совет е да се обидете да се дистанцирате што е можно повеќе од овие луѓе.


Ви ги претставуваме основните разлики помеѓу психопати и социопати:

Психопат

Се развива во раните години.

Се јавува во интеракцијата помеѓу биологијата (гените, врските во мозокот) и биологијата (напуштање, злоупотреба).

Не реагира на казна, стрес и страв. Со текот на годините, таа претставува се помалку опасност за животната средина.

Тој е ладен и калкулира

Многу добро толерира какво било неодобрување на околината. Се вклопува во секое опкружување се додека му одговара.

Тој не знае емпатија.

Добро ги имитира туѓите емоции. Тој разбира зошто луѓето сочувствуваат, но не е во можност тоа лично да го доживее.

Социопат

  • Се развива под влијание на околината (злоупотреба), најчесто пред пубертетот. Гените играат мала улога.
  • Тој често знае да се повлече на подолг период.
  • Тој е чувствителен на стрес, страв, срам и неодобрување како и другите луѓе.
  • Лут губитник
  • Тој реагира многу лошо на негативните искуства. Тој се обидува со сигурност да им се одмазди на оние што го навредувале.
  • Можеби има способност да сочувствува.
  • Тој е во состојба да ги преживее своите и емоциите на другите луѓе.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber